Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Aktuálnu realizáciu Karolíny Bujdákovej charakterizuje citlivé narábanie s autentickými vrstvami storočného bytu. Prevádzkovo a dispozične vyčistený interiér oživuje prijemná eklektická skladba dobových povrchov a detailov, doplnená o jasne odlíšený súdobý autorský vklad.
Viac vo výstižnom sprievodnom texte:
Dom | byt
Polyfunkčný bytový dom na Paulínyho ulici bol postavený v roku 1926. V priestoroch bytu boli pôvodne dve kancelárie na ktoré nadväzovala sála. Neskôr bol celý dom prerobený na „výťahárske" byty - byty pre zamestnancov firmy s výťahmi a v roku 2023 sa v pôvodnom stave dostal do našich rúk priamo od “výťahárskej rodiny”.
Odkrývanie času v priestore
Nosným prvkom konceptu bytu je pátranie po vrstvách, ktoré vznikali počas 100 rokov jeho existencie. Originálna skladba vrstiev v tomto priestore nazbieraná počas dekád tvorí jeho charakter. Farebná paleta stien, ktorá vznikla oškrabaním hornej vrstvy malovky vyplýva z priznanej kombinácie vrstiev, ktoré sa v priestore rokmi prekrývali. Vďaka tomu má každá izba charakteristický odtieň a detail - spálňa má zelený nádych a sú v nej zachované fragmenty tmavšej zelenej valčekovej maľby na stenách, v kuchyni je vnímateľná farebná rozmanitosť vrstiev od žltej až po ružovú, obývačka je charakteristická krémovo-hnedými vrstvami s lokálnym výskytom sýto modrej. Pri odkrývaní vrstiev sa ukázal aj fragment okna zamurovaného v čase, s ktorého obnovením sa v čase uvažuje. V byte sme zachovali aj plochy pôvodného olejového sokla v užšom trakte, ktorý nahradil nový materiál.
Fascinujúcim momentom tohto prístupu je uvedomenie si, že žiadny iný byt (ani rovnaký byt o poschodie nižšie, či vyššie) nebude nikdy vyzerať rovnako práve vďaka kombinácii vrstiev, ktoré sa v ňom v čase nahromadili.
Udržateľnosť
Znovuvyužívanie existujúceho tvorí základ uvažovania o tomto priestore. Udržateľnosť pre nás predstavuje prácu s existujúcim, využívanie daností ktoré priestor ponúka a minimalizovanie nových nepotrebných vrstiev. V byte sme zrepasovali pôvodné dvojité drevené okná a kazetové dvere. Rokmi sa tu nezachovali pôvodné mosadzné kľučky a okenné rozvory, preto sme hľadali typ kovaní, ktoré sa používali v čase vzniku domu v Bratislave a zháňali ich kópie zo surovej mosadze, ktorá v čase prirodzene pracuje a mení sa. Rovnako sme zachovali a zrepasovali drevené parkety, vstavanú skriňu vo vstupnej chodbe, radiátory a po sto rokoch sme otvorili zaklopený železobetónový rebierkový strop.
Obnovené a odkryté prvky bytu tvoria jeho esenciu. Napriek tomu, že v byte veľa zachovávame a pracujeme s existujúcim, prístup k tvorbe a spôsob prezentácie posúva byt do súčasného kontextu. Rekonštrukcia neprezentuje stav ako byt vyzeral v nejakom období v minulosti ale ukazuje jeho príbeh v čase a priestore.
Nová vrstva
To čo vyzerá staro je staré a to čo vyzerá novo je nové.
Do bytu prišla aj potrebná nová vrstva ktorá je na prvý pohľad čitateľná. Utilitárna nerezová gastro kuchyňa, maloformátový mozaikový biely obklad, pohodlný minimalistický gauč a liata podlaha dodávajú bytu detail súčasnosti. V tejto etape bol byt navrhovaný na prechodné krátkodobé bývanie čomu zodpovedá aj uvažovanie o množstve mobiliáru či úložných priestorov.
Byt pri SNG je prezentáciou nášho uvažovania o hodnotách, špecifikách a výnimočnostiach existujúcej architektúry a zároveň príkladom integrovania súčasného spôsobu života do staršieho bytu.
Podklady: karolína Bujdáková
Fotografie: Matej Honč