Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Spoločnosť Milt nielen sleduje súčasné trendy, ale aktívne prispieva aj k ich tvorbe.
Údolie nazývané ľudovo Jabloneček je prírodné územie uprostred listnatých lesov v severočeskom Ralsku. Ľudia tu donedávna žili a hospodárili na pôde priľahlých polí, lúk, sadov a pasienkov. Až nepriazeň 20. storočia zmenila malebné pohraničné údolie na opustené miesto. Po zrušení vojenského obvodu boli pozemky zaniknutej obce Jablonec, ako jediné zo sedemnástich v tejto lokalite, určené územným plánom na rekreačné využitie.
Landartová inštalácia Zelená agora je symbolom obnovy kultúrnej krajiny, ktorá sa opäť otvára ľuďom. Na mieste, kde končí cesta do údolia a vetví sa na chodníky a cyklotrasy, vzniklo voľnočasové priestranstvo, ktoré dopĺňa kruhová inštalácia zo stavebných reliktov slúžiaca ako ohnisko.
Oživené údolie
Obnovu údolia inicioval Serge Borenstein. Výsledkom viacerých workshopov na ktoré pozval predstaviteľov mladej generácie je projekt rozsiahleho rekreačného rezortu. Revitalizáciu údolia zahájila prezentovaná transformácia lokality, ktorá bola realizovaná pod hlavičkou krajinárskeho ateliéru Partero. Práve z nej totiž čerpajú architektonické návrhy, ktoré sa pripravujú v neďalekej budúcnosti. Ďalšie objekty z dielne CHYBIK + KRISTOF, Formafatal, Mjölk architekti a KOGAA.
Obnova kultúrnej krajiny
Koncept krajinárskych úprav podľa slov architektov vychádza z charakteru krajiny, ktorá zahŕňa prírodné, geologické, technické, kultúrne, archeologické aj historické pamiatky. Impulzom pre zmenu je samotné vyčistenie miesta, kultivácia pôdy, výsev kvetinových lúk, výsadba drevín, živých plotov a obnova sadu starých odrôd ovocných stromov. Krajinu sprístupnia obnovené aj novovybudované chodníky a cestičky. Návrh stavia na synergii prirodzene pôsobiacej výsadby, mäkkého modelovania terénu a využití nových landartových prvkov. „Cílem je dosáhnout plynulého přechodu kulturní krajiny údolí v zalesněné kopce, což podpoří nejen vnímání přírody, ale také obnovu biodiverzity hmyzu, ptáků, drobných živočichů a rostlin na pomezí kulturní krajiny a lesa,“ uvádza Jakub Finger.
Landartová inštalácia Zelená agora je prvou z umeleckých inštalácií vo vznikajúcej rekreačnej oblasti. „Jedná se o landscape aktivitu, pomocí které je pozitivně aktivován prostor se schopností vzbudit v lidech úplně nové pocity, zájem a zvědavost, a současně navázat na historii místa. Vzniká nadějná atmosféra, zahajující novou budoucnost,“ vysvetľuje Finger, ktorý má stojí aj za krajinárskou inštaláciou v rámci oceňovaného projektu Plato Ostrava.
Betónové stĺpy boli vytvorené prostredníctvom procesu 3D tlače. „Estetika sloupů je výsledkem parametrického designu, přičemž ryzejší formy upřednostňují skutečné kvality nad povrchovým pozlátkem,“ dopĺňa na záver umelec Federico Díaz
Materiály:
Ultra-vysokohodnotný betón (UHPC) – stĺpy
Autori: Atelier Partero + So Concrete
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice