Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. marec 2017
0
5460

Horský bivak Kanin, Slovinsko

Ľahká prefabrikovaná stavba rozširuje ubytovacie kapacity blízkej chaty a slúži ako bivak počas zimnej sezóny, keď je chata zatvorená. Štíhla vykonzolovaná konštrukcia bola riešená s dôrazom na minimálny zásah do horského prostredia. Projekt bol za Slovinsko nominovaný na tohtoročnú cenu Mies Van Der Rohe Award.
Horský bivak Kanin, Slovinsko
Autori: Rok Oman, Spela Videcnik, Janez Martincic, Andrej Gregoric, Sara Carciotti, Jamie Lee, Maria Della Mea, Vincenzo Roma, Andrea Capretti, Jade Manbodh, Sam Eadington, Roberta Costa, Soo WooInvestor: Planinsko društvo BovecPodlažná plocha: 9.7m2Návrh: 2013 - 2013Realizácia: 2015 - 2016Adresa: Visoki Kanin , Bovec, SlovinskoPublikované: 7. marec 2017

Útulňa stojí na úbočí vrcholu Visoki Kanin, nad údolím rieky Soča. Kanin poznajú najmä lyžiari, na kopec vedú lanovky z mestečka Bovec. Ide o jediné slovinské lyžiarske stredisko, ktoré má zjazdovky položené vo výške nad 2 000 metrov. Kanin, ktorý leží v blízkosti taliansko-slovinskej hranice je atraktívnou destináciou aj v lete. Vápencové vrcholy Julských álp sú obľúbené najmä u vysokohorských turistov. Atraktívne sú feraty, vedúce na vrchol zo slovinskej aj talianskej strany. Časť chodníkov kopíruje pôvodné zaistené cesty z obdobia 1. svetovej vojny.

Foto: Janez Martinčič

Nová útulňa vznikla ako výskumný projekt, ktorý má za úlohu otestovať vlastnosti prefabrikovaných drevených konštrukcií v horských podmienkach. Slovinská horská asociácia a Planinsko društvo Bovec spolupracovali s ateliérom Ofis a tímom študentov pod ich vedením. Rok Oman a Špela Videčniková ktorí vystupujú pod značkou Ofis Arhitekti sú patria k najznámejším slovinským architektom. Okrem tvorivej činnosti sa venujú aj výskumu a prednášajú na Harvardovej univerzite. Autorský kolektív má za sebou už podobný projekt - bivak na hore skuta.

Foto: Janez Martinčič
Foto: Aleš Gregorič

Stavba v lete rozširuje ubytovaciu kapacitu jestvujúcej chaty Petra Skalarja, ktorá leží na vápencovej terase vo výške (2260 m.n.m.). V zime, keď je chata uzatvorená, slúži ako “winterraum” pre alpinistov a horolezcov. Z miesta je výhľad do zeleného  údolia rieky Soča, na horu Triglav - najvyšší vrch a symbol Slovinska, a v prípade dobrej viditeľnosti aj na Jadranské more. Aj keď sa miesto nenachádza v extrémnej nadmorskej výške, každoročne tu býva zaznamenaný veľmi vysoký úhrn zrážok.

Foto: Janez Martinčič

Vykonzolovaná drevená konštrukcia má vonkajší rozmer 2,4 x 4,9 metra. Na ploche 9,7 m² chata poskytuje miesto na prenocovanie deviatim turistom. Spí sa na spoločných platformách v troch úrovniach. Veľké čelné zasklenie otvára výhľad do údolia a malý priestor tak nepôsobí stiesnene. Interiér je riešený čisto s ohľadom na funkciu, všetky povrchy sú zo smrekovej preglejky. Štíhly profil a vykonzolovanie zabezpečuje funkčnosť aj v prípade veľkej vrstvy snehu a minimalizuje styk objektu s terénom. Stavbu je po prekročení plánovanej životnosti možné odstrániť s minimálnym dopadom na okolitú prírodu.

Pôdorysy
PôdorysyAutor: Ofis arhitekti
Pohľady a rezy
Pohľady a rezyAutor: Ofis arhitekti

Základným nosným prvkom novej chatky sa stali CLT panely, ktoré sú zateplené piatimi centimetrami minerálnej vlny. Exteriérovú vrstvu tvoria hliníkové fasádne panely a izolačné trojsklo. Objekt stojí na štyroch oceľových stojkách, ktoré sú zabetónované v pevnej skale. O stabilitu konštrukcie a odolnosť voči vetru sa stará zavertenie oceľovými tiahlami.

Konštrukčná schéma
Konštrukčná schéma Autor: Ofis arhitekti

Celá stavba bola skúšobne zmontovaná v dielni a následne bola rozložená. Vnútorná nosná konštrukcia z CLT panelov bola transportovaná na miesto helikoptérou v jenom kuse. Plášť, interiérové vybavenie a zasklenie boli dovezené ako ďaľšia várka. Stavba bola financovaná z verejnej zbierky a na jej vybudovaní sa významným dielom podieľali dobrovoľníci, ktorí strávili prípravnými prácami a kompletovaním novej útulne mnoho hodín.

Schéma priestorového usporiadania
Schéma priestorového usporiadaniaAutor: Ofis arhitekti
Detaily
DetailyAutor: Ofis arhitekti
Schéma transportu prefabrikovanej konštrukcie
Schéma transportu prefabrikovanej konštrukcieAutor: Ofis arhitekti
Foto: Janez Martinčič
Foto: Janez Martinčič
Foto: Aleš Gregorič
Foto: Aleš Gregorič
Foto: Aleš Gregorič
6172
Youtube

Podklady: Ofis architekti

Poloha diela

Rok Oman
Spela Videcnik
Janez Martincic
Andrej Gregoric
Sara Carciotti
Jamie Lee
Maria Della Mea
Vincenzo Roma
Andrea Capretti
Jade Manbodh
Sam Eadington
Roberta Costa
Soo Woo

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím