Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Expozícia súčasného vizuálneho umenia v Starej tržnici vznikla v spolupráci s hlavným partnerom projektu Slovenskou sporiteľňou a festivalom Biela noc. Inštaláciu Tube môžu návštevníci zažiť v bratislavskej Starej tržnici do 29. augusta 2021.
Interaktívnu sieťovú inštaláciu Numen/For Use tvorí dvojica tunelových trás. Objekt sa voľne vznáša v priestore. Plaziaci sa návštevník má tak možnosť vnímať priestor a samotnú inštaláciu z neobvyklých uhlov a pohľadov. „Bezpečnostné siete sa jemne napínajú a pulzujú vďaka pohybu návštevníkov, ktorí sa stávajú priamou súčasťou vzdušnej prechádzky priestorom, ktorá poskytuje fyzický zážitok z hry s perspektívou. Tube sa tak stáva sociálnou sochou, miestom stretnutí a hľadania limitov v novom kontexte časopriestoru,“ hovorí kurátorka výstavy Zuzana Pacáková z festivalu Biela noc.
Autormi diela je medzinárodné zoskupenie Numen/For use. Kolektív vizuálnych umelcov, dizajnérov, architektov a scénografov, v zložení Sven Jonke, Christoph Katzler a Nikola Radeljković, je známy svojimi veľkorozmernými interaktívnymi dielami, ktoré realizujú po celom svete. Vystavovali napríklad v Paríži, Moskve, Londýne, Soule či v susednej Viedni. Ich diela ste mohli zažiť už aj na Slovensku, v Bratislave a v Košiciach v rámci Bielej noci.
Od roku 1998 aktívne pôsobia v oblasti konceptuálneho umenia, scénografie, ako aj industriálneho a priestorového dizajnu. Sústreďujú sa najmä na vytváranie objektov a konceptov bez preddefinovaných funkcií, čo vedie k pomerne hybridným a výrazne experimentálnym dielam. Patria k nim napríklad inštalácie String, Net alebo Tape, ktoré ste u nás už mohli vidieť v rámci festivalu Biela noc. Pre inštaláciu Tube to však bude slovenská premiéra.
Na vytvorenie siete s plochou 1300 metrov štvorcových využili autori celkom 9 000 metrov lana. Umelci pri tvorbe nepoužívajú softvér, inštaláciu navrhujú a testujú na fyzickom modeli a následne ju priamo na mieste upravujú. Použitý materiál je možné opätovne využiť na viacerých expozíciách a nakoniec môže byť recyklovaný.
Príprava projektu Tube pre Starú tržnicu trvala vyše roka, inštalácia zabrala viac ako dva týždne. Autori využili deväť kilometrov lán a vytvorili dva 180 metrov dlhé tunely. Pozrite si časozberné video z inštalácie diela: