Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Prvým kusom z ich produkcie je dubový masívny stôl s integrovaným tepelným výmenníkom z anodizovaného hliníka na jeho spodnej strane.
Základom návrhu je materiál, ktorý využíva princíp skupenskej zmeny tepla (Phase Change Material – PCM). Použili na to špeciálne pripravený druh voskovej náplne, ktorou je vyplnený hliníkový rebrovaný výmenník.
Ideálnou teplota v miestnosti, najmä v pracovni by sa mala nachádzať v rozpätí 18°C – 22°C. Ako to dosiahnuť? Použitý vosk začína mäknúť a pohlcovať tepelnú energiu približne pri teplote 21,6°C. Ak teplota v miestnosti opäť začne klesať pod túto hranicu, vosk začne tuhnúť a uvoľňovať tepelnú energiu. Výsledkom je zreteľný teplotný rozdiel v miestnosti, resp. relatívne stála teplota, keďže tento proces prebieha pozvoľne, pasívne, automaticky bez vonkajšieho zásahu, iba ako reakcia na okolitú teplotu.
Tento fyzikálny princíp nie je žiadnou novinkou. Priemyselne sa využíva už viac ako storočie. Langrange a Ménard však tento fyzikálna jav použili ako prví v nábytku. „ZEF Climatic Table“ by sa do obchodov mal dostať už koncom tohto roka. Predpokladaná cena by sa mala pohybovať na úrovni cca 2 200 dolárov.
Je to zaujímavá myšlienka i dobrý marketingový ťah. Otázkou zostáva, či by regulácia teploty v miestnosti mala byť regulovaná práve nábytkom (ak by okolité stavebné konštrukcie mali iné tepelné parametre, ako sú požadované). Pravdepodobne ťažisko regulovania správnej klímy v miestnosti by malo byť na oveľa masívnejších konštrukciách , ktoré pracovný priestor obklopujú...