Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. september 2018
0
3391

Polyfunkčný objekt Apollis, Bratislava

Stavba v exponovanej polohe v severnej časti bývalého areálu Slovenskej sporiteľne, na križovatke ulíc Prievozská a Plynárenská. Náročná rekonštrukcia a zmena funkcie.
Polyfunkčný objekt Apollis, Bratislava
Autori: Ing.arch. Ján KukuľaSpolupráca: Ing. Igor Cencer, Ing. Peter Šajgalík, Ing. Lukáš MachavaPlocha pozemku: 5032 m²Zastavaná plocha: 1267 m² Podlažná plocha: 5823 m² Obostavaný objem: 20,000 m3Investičný náklad: 4,000,000 EURNávrh: 2013 - 2014Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Prievozská 10, Bratislava, SlovenskoPublikované: 10. september 2018

Krátka história a východiská 

Objekty z prelomu 60. a 70. rokov boli pôvodne súčasťou areálu textilnej výroby. Začiatkom 90. rokov sa prevádzkovateľom areálu stala Slovenská sporiteľňa a objekty zmenili svoju funkciu.

Predmetom kompletnej rekonštrukcie v rokoch 1992 až 1993 bola zmena využitia výrobných objektov na informačné centrum. Objekt s trojuholníkovým pôdorysom, ktorý pôvodne slúžil ako kotolňa, bol upravený pre účely stravovacieho zariadenia a oba objekty boli prepojené spojovacou chodbou na úrovni druhého nadzemného podlažia. Pôvodný objekt bol v dobe svojho vzniku silnou výpoveďou vtedajšieho postmoderného prístupu k tvorbe. Autormi tejto podoby boli Peter Vavrica, Jozef Šoltés a Jana Vinarčíková.

Foto: Martin Matula
Situácia
SituáciaAutor: Atelier 008

Malometrážne byty na mieste bývalých kancelárií

Po odchode Slovenskej sporiteľne boli objekty dlhodobo nevyužívané. Budovy však nedávno opäť zmenili svoju náplň. Lineárny objekt prebiehajúci pozdĺž Prievozkej ulice bol nadstavaný o jedno podlažie. Kancelárie sa zmenili na byty a apartmány, v parteri pribudla občianska vybavenosť. Vo dvore ostalo zachované parkovisko, ktoré po novom slúži rezidentom. Spojovacia chodba z 90. rokov bola asanovaná.

Foto: Martin Matula
Foto: Martin Matula

Prefabrikovaný skelet ako východisko rekonštrukcie

Prestavba a obnova objektu využíva flexibilitu pôvodného železobetónového skeletu s dostatočnou rezervou zaťaženia pre zmenu využitia aj nadstavbu objektu o jedno podlažie.

V budove sa v súčasnosti nachádza 96 malometrážnych, prevažne dvojizbových bytových jednotiek, v koncových polohách sú situované trojizbové byty. Prízemie je rozdelené na dve nezávislé prenajímateľné jednotky prístupné priamo z verejnej komunikácie. Pôvodne išlo o priestory určené pre kontakt z verejnosťou (vstupné foyer a pobočka banky). V podzemnom podlaží pribudla garáž s kapacitou 13 miest a pivničné kobky pre rezidentov.

Pôdorysy
PôdorysyAutor: Atelier 008

Pôvodný montovaný železobetónový skelet typu Priemstav s prefabrikovanými stĺpmi, prekladmi, stužidlami a stropnými panelmi tvoril nosný rámec pre obvodové steny, ktoré boli kombináciou výplňového muriva a zasklených plôch. Konštrukcia na jednej strane poskytovala výraznú flexibilitu pri zmene dispozičného riešenia z administratívnych veľkopriestorov na malometrážne byty, na strane druhej obmedzovala možností kotvenia exteriérových konštrukcií. Z tohto dôvodu sú balkóny a terasy kotvené do predsadenej oceľovej rámovej konštrukcie.

Pohľady
PohľadyAutor: Atelier 008
Rez a detail
Rez a detailAutor: Atelier 008

Fasáda ako indikátor zmeny funkcie

Nové členenie stavebných otvorov v kombinácii s predsadenými balkónmi jasne indikuje zmenu využitia nadzemných podlaží. Nahrádza pôvodný horizontálny charakter fasád s pásovými oknami príznačný pre administratívnu budovu.

Kompozícia fasád je založená na kombinácii pravidelného rastra predsadeného oceľového rámu a stavebných otvorov v jednoduchej bielej fasáde s voľným umiestnením balkónov (rozdielneho tvaru farby a materiálu). Hliníkové rámy okien a presklených stien Reynaers CW50 a CS86HI sú antracitové. Nárožná trojpodlažná časť si zachovala svoju proporciu. Oblúková stena je však nahradená novou prevetrávanou fasádou z vláknocementových dosiek Equitone.

Schodiskový modul je spolu s nárožnými bytmi v hlavnom objekte zvýraznený kontrastnou sivou farbou fasády. Mierne prevýšenie oproti atike plochej strechy akcentuje hmotu na  križovaní ulíc Prievozská a Plynárenská.

Materiálové riešenie zodpovedá novému funkčnému využitiu budovy. Fasády sú s kontaktným zatepľovacím systémom sú omietnuté štrukturovanou škrabanou omietkou v dvoch farebných odtieňoch. Nárožná časť s oblúkovými fasádami je nad úrovňou parteru obložená vláknocementovými doskami Equitone Tectiva TE90 a TE20.

Foto: Martin Matula
Foto: Ján Kukuľa
Foto: Martin Matula
Foto: Martin Matula
Foto: Martin Matula
Foto: Martin Matula
Západný pohľad z Prievozskej ulice - pôvodný stav
Západný pohľad z Prievozskej ulice - pôvodný stavFoto: Ján Kukuľa
Východný pohľad z Prievozskej ulice - pôvodný stav
Východný pohľad z Prievozskej ulice - pôvodný stavFoto: Ján Kukuľa

Podklady: Ján Kukuľa, Atelier 008

Poloha diela

Ing.arch. Ján Kukuľa
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím