Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. máj 2016
0
2562

Penthouse v Starom meste

Interiér v nadstavbe historického bytového domu s výhľadom na centrum Bratislavy.
Penthouse v Starom meste
Autori: Ing. Juraj Krč, Ing. Zoltán HorváthPodlažná plocha: 120 m2Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2015Adresa: Staré mesto , Bratislava, SlovenskoPublikované: 2. jún 2016

Nadstavby vo veľkých mestách sa stávajú v dnešnej dobe populárnym a vyhľadávaným bývaním. Ich hlavnou výhodou je najmä lokalita blízko alebo priamo v centre mesta.

Bývanie v centre so sebou však obvykle prináša obmedzenia v podobe pôvodných  interiérových dispozícii a energeticky neefektívnej prevádzky. Pri riešení interiéru v nadstavbe majú architekti voľnejšie ruky a možnosť vytvoriť moderné bývanie so všetkými jeho atribútmi. Majitelia majú možnosť prispôsobiť si dispozíciu a energeticky zefektívniť bývanie.

Architekti začali projekt riešiť ako holobyt tesne pred jeho dokončením. Vykonali sa drobné dispozičné úpravy, aby priestor napĺňal predstavy klienta. Na dokončení spolupracovali s developerom, ktorý realizoval nadstavbu. Ten na základe návrhu dokončil detaily v podobe exteriérového schodiska, rozvodov elektrickej energie a klimatizácie.

Návrh trval približne dva mesiace, interiér bol následne zrealizovaný približne za 3 mesiace.

Foto: Marián Svítek

Dispozícia

Denná spoločenská časť má otvorenú dispozíciu s prístupom na balkón. Dominantou celého priestoru je átrium, ktoré prepája interiér s terasou na streche budovy. Presklené átrium vpúšťa do bytu denné svetlo, presvetľuje vstup a vnáša kúsok exteriéru priamo do centra bytu. K dennej časti prislúcha aj samostatná toaleta. Detské izby majú vlastnú spoločnú kúpeľňu, ktorá ich zároveň navzájom prepája. K rodičovskej spálni prislúcha samostatná kúpeľňa.

Vzdušnosť a dostatok svetla interiéru dodávajú veľké presklené panoramatické okná a átrium. 

Foto: Marián Svítek

Denná časť

Obývacia izba spojená s kuchyňou a jedálňou vytvára veľkorysý priestor pre rodinný život. Antracitová skriňa so vstavanými spotrebičmi vytvára koridor a oddeľuje denný priestor od vstupu do bytu s átriom, vstupom na terasu. Veľké panoramatické okná umožňujú výhľad na panorámu Starého mesta, tieniť je ich však treba exteriérovými žalúziami. 

Foto: Marián Svítek

Materiálovo a farebne je skladba bytu jednoduchá a funkčná. Farebné riešenie bolo zvolené s cieľom vytvorenia kontrastu medzi surovosťou betónu, prírodného dreva, bielou a antracitovou farbou. Kuchynská linka je z masívneho kartáčovaného dubu a bielych striekaných polomatných dvierok. Biely nábytok nájdeme aj v ostatných izbách. Stenu za linkou z pálených tehál chráni sklenená zástena. V dennej časti je drevená podlaha z bieleho dubu. Za TV je industriálne pôsobiaci veľkoplošný obklad z pohľadového betónu. 

Foto: Marián Svítek
Foto: Marián Svítek

Nočná časť

Rodičovská spálňa spolu s detskými izbami sú trošku ukrátené o plnohodnotné metre štvorcové, o ktoré ich oberá sklon strechy. Tomu je prispôsobený aj nábytok a vstavané skrine, ktoré kopírujú jej sklon. Využiteľnosť týchto priestorov a úložný priestor tak ostávjú zachované.

Foto: Marián Svítek

Detská kúpeľňa je obložená svetlou mozaikou, v rodičovskej kúpeľni nájdeme pre zmenu obklad z kartáčovaného dubu.

Foto: Marián Svítek
Foto: Marián Svítek
Foto: Marián Svítek

Väčšina nábytku je navrhnutá a vyrobená na mieru. Zariadenie bolo šité pre potreby majiteľov, čo umožnilo lepšiu kontrolu nad výsledným vzhľadom celého interiéru. Prihliadalo sa najmä na vytvorenie množstva ukladacieho priestoru. K výrobe nábytku z masívneho dreva neodmysliteľne patria aj tradičné výrobné technológie, ručná práca a tesárske spoje. 

Foto: Marián Svítek

Jednotlivé latky z kartáčovaného dreva, ktoré nájdeme na obkladoch a kuchynskej skrinke sú spájané perodrážkou s vlastným perom. Použitý masív je morený vo viacerých odtieňoch, čo ešte viac zvýrazňuje jeho prirodzenosť. 

Foto: Marián Svítek
Foto: Marián Svítek

Jedálenský stôl je vyrobený z bieleného kartáčovaného dubu a ošetrený olejovou vrstvou pre jeho väčšiu odolnosť.

Foto: Marián Svítek

Poloha diela

Ing. Juraj Krč
Ing. Zoltán Horváth
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím