Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Pekná vyhliadka je súčasťou projektu s názvom Záhradné mesto, ktorý vzniká na rozhraní sídliska v bratislavskej Dúbravke a prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Urbanistické riešenie nadväzuje na predchádzajúcu etapu Záhradné vily, ktorá bola v roku 2019 nominovaná na CE.ZA.AR v kategórii Bytové domy. Ateliér Vavrica Architekti využíva aj v tomto prípade polohu, ktorá otvára výhľad na Záhorskú nížinu a Devínsku Kobylu. Súbor na priesečníku urbanistických osí tvorí orientačný bod - vstupnú bránu do Záhradného mesta. Bývanie v rámci Peknej Vyhliadky rozšírilo nové námestie a komunitné centrum.
Parkovanie je “upratané” do dvojpodlažného suterénu. Šachovnicové umiestnenie objektov vytvára voľný parter, prepojený s námestiami a zeleňou. Zvolené riešenie zároveň umožňuje dostatočné preslnenie bytov a rozširuje exteriér o zelenú terasu, plynúcu na spoločnej podnoži občianskej vybavenosti.
Osobitým architektonickým prvkom je vrstvený vzhľad, vytvorený striedaním sivých a bielych horizontálnych pásov, z ktorých vystupujú do priestoru konzoly balkónov. Až 2,6 m konzoly tvoria rovnako ako pri Záhradných vilách dynamický prvok kompozície a ústredný architektonický motív.
Objekty sú dopravne napojené na ulicu Martina Granca, ktorá vedie k obom exteriérovým parkoviskám a spoločnému vjazdu do garáže. Bytové domy spája parter s občianskou vybavenosťou a dve menšie námestia, priliehajúce zo severnej a južnej strany.
Na západnej strane vedie pozdĺž chodníka exteriérové schodisko so sadovými úpravami, ktoré prepája terén vstupného podlažia so spoločnou strešnou záhradou. Strecha nad parterom je príjemným rozšírením verejného priestoru.
Hlavné južné námestie tvorí ostrov s mlatovou drenážnou plochou. Cortenové kvetináče so vzrastlou zeleňou tienia v lete vonkajšie plochy blízkej kaviarne a reštaurácie. Z hlavného verejného priestoru vedie pasáž do užšieho severného námestia.
Každý dom má samostatný vstup z podzemnej garáže, aj z úrovne verejného parteru. Vstupné podlažie s občianskou vybavenosťou je oddelené od nadzemných podlaží výraznou oceľovou pergolou s cortenovým obkladom. Pergola tieni vysoké presklené steny občianskej vybavenosti a chráni ich pred prehrievaním. Nad pergolou sa nachádzajú byty so strešnými terasami a predzáhradkami.
Horizontálne členenie domov zvýrazňujú zo strany exteriéru sivé a biele horizontálne pásy fasády a balkónov. Biele pásy, prebiehajúce v línii balkónov zároveň definujú spoločný parapet s výškou 900 mm. Pre obytné priestory, prepojené s balkónmi, sú charakteristické francúzske okná s nulovým parapetom.
Typické podlažia definuje rôznorodá skladba priestranných dvojizbových až päťizbových bytov. Ku každému z nich prislúcha balkón / terasa. Najvyššie podlažia využívajú veľkometrážne mezonetové byty.
Podzemné podlažia a parter polyfunkčných domov sú realizované ako kombinovaná stĺpová a stenová monolitická konštrukcia. Vyššie podlažia tvorí železobetónový stenový systém. Nenosné výplňové konštrukcie sú murované. Optimalizácia nosných prvkov umožňuje v budúcnosti variabilné zmeny dispozície.
Vertikálny terasový dom
“Konzoly balkónov pripomínajú svojím rozmerom terasy, čím oba objekty reprezentujú koncept vertikálnych terasových domov a majiteľom ponúkajú kvalitný samostatný exteriérový priestor prislúchajúci k bytom,” objasňujú koncept architekti.
Parter zastrešujú pochôdzne zelené strechy so sadovými úpravami predzáhradok a poloverejnej spoločnej záhrady. Na desiatom nadzemnom podlaží najvyššieho obytného bloku sa nachádza spoločná vyhliadková terasa, ktorá sprístupňuje 360 stupňové výhľady na Záhorskú nížinu, Devínsku Kobylu a Malé Karpaty.
"Architektúra Peknej vyhliadky spočíva v jednoduchej forme základných, navzájom posunutých kvádrov, ktoré obopínajú biele pásy zakončené výraznými konzolami balkónov," dopĺňajú na záver autori.
Podklady: Vavrica architekti
Použité materiály a riešenia: