Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. december 2015
0
1351

Školiace stredisko JACER, ČR

Školiace stredisko vzniklo ako súčasť rekonštrukcie hospodárskeho statku neďaleko Ústí nad Labem pre drevospracujúcu spoločnosť. Architektom sa podarilo zachrániť schátranú stodolu a využiť ju na novú funkciu.
Školiace stredisko JACER, ČR
Autori: Ing. arch. Pavel Plánička, Ing. arch. Matěj Páral, Ing. Bruno PanenkaInvestor: JACER CZ, a. s. Plocha pozemku: 6066 m2Zastavaná plocha: 700 m2Podlažná plocha: 1000 m2 Obostavaný objem: 3500 m3Investičný náklad: 925 000 €Návrh: 2011 - 2011Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Nám. Prokopa Velikého 16, Předlice, Česká republikaPublikované: 5. december 2015

Hoci pôvodná ideová štúdia využitia areálu počítala zo zbúraním existujúcich objektov, architekti sa nakoniec rozhodli pre ich konverziu. Zachované boli dva kľúčové objekty - stodola a koniareň. Dokázali investora přesvedčit, že kamenné múry pôvodných budov stojí za to zachovať nielen pro ich remeselné vyhotovenie a kvalitníé materiály, ale tiež pre kompozíciu celého areálu. Budova stodoly teraz slúži ako školiace stredisko spoločnosti, koniareň ako výstavný priestor. V článku bližšie predstavíme prvú z nich.

foto: Pavel Plánička

Urbanistické riešenie:

Pôvodne poľnohospodárska usadlosť, veľkoryso založená v druhej polovici devätnásteho storočia v okrajovej časti krajského mesta Ústí nad Labem. Za minulého režimu tu hospodárilo JRD, ktoré areál využívalo úplne pragmaticky. Udržovalo sa iba to, čo sa bezprostredne hodilo, zvyšok chátral. Od deväťdesiatych rokov bol pozemok opustený. Cez pokročilú devastácii tu ale stále bola a je zreteľná koncepcia a prevádzkové vzťahy medzi jednotlivými objektami.

Mierka areálu je rádovo väčšia ako okolitá zástavba (rodinné, alebo činžovné domy a drobné prevádzkarne). Výrazné objekty po obvode pozemku artikulujú mierku a priestor rozsiahleho dvora. Dva z nich - päťdesiat metrov dlhá koniareň na západe a šesťdesiat dva metrov dlhá stodola na južnej hranici pozemku - sú základnými kameňmi  návrhu.

Situácia
Situácia
foto: Pavel Plánička

Architektúra:

Autori pri návrhu vychádzali z myslenia pôvodných staviteľov. Torzo stodoly na južnej hranici pozemku v sebe malo potenciál a kúzlo, ktoré bolo škoda nevyužiť. Novú funkciu preto umiestnili sem. Kamenná obvodová stena naviac svojou veľkosťou a proporciou prekvapivo dobre funguje pre dispozíciu a prevádzku novej budovy. Vo chvíli, keď architekti zistili, že pôvodné múry a otvory ladia takmer s centimetrovou presnosťou s moduláciu drevostavby (s drevom ako stavebným materiálom sa od začiatku automaticky počítalo), bola konštrukcia stavby viac menej jasná. Areál sa tak zároveň vrátil k svojmu pôvodnému výraznému tvaru jasne definovaného dvora.

Pôdorys 1PP
Pôdorys 1PP
Pôdorys 1NP
Pôdorys 1NP
Pôdorys 2NP
Pôdorys 2NP
Rez
Rez

Na oboch kratších koncoch bol odstránený múr z pôvodného kamenného obvodu (pôdorys 62x10m) a symbolicky tak došlo k prepojeniu dvora s rozsiahlym pozemkom na juhu (mali by tu vyrásť ešte ďalšie objekty a odohrávať sa ďalšie aktivity). Dlhé bočné kamenné múry sú naopak využité ako prirodzené oporné múry (výrazný terénny zlom) a zároveň stabilné a pevné fasády nového domu. Pôvodné hlavné vjazdy do stodoly  dobre zapadajú do dispozície prízemia ako hlavné vstupy a veľké presklenné plochy.

foto: Pavel Plánička

Pílovitý obrys strešnej roviny tvoria shedové svetlíkoy. Ich veľkosť a smerovanie sa viaže pevne k dispozícii druhého nadzemného podlažia. Na východ orientované svetlíky rovnakej veľkosti presvetľujú jednotlivé učebne a západne orientované presklenia osvetľujú komunikačný priestor a veľkú rokovacia miestnosť. Strecha svojím tvarom odkazuje k industriálnej atmosfére mestskej periférie a zároveň prináša nevšednú svetelnú kvalitu do celého horného poschodia budovy. S nadsádzkou je strecha tiež zubatým plátom píly, typického nástroja firmy JACER.

foto: Pavel Plánička

Konštrukčné riešenie:

Nadstavba je vstavaná do pôvodných kamenných obvodových múrov hr. 800 mm. Pod polovicou pôdorysu sa nachádzajú historické jednopodlažné klenuté pivnice. Konštrukčný systém je priečny stenový. Prízemie je murované z keramických voštinových blokov s betónovými panelovými stropmi. Poschodie je murované v priestore požiarneho úseku chránenej únikovej cesty. Ostatné steny poschodia sú z masívnych drevených panelov. Strecha je navrhnutá z drevených zateplených prefabrikovaných panelov.

foto: Pavel Plánička

Obvodové murivo je založené na existujúcich základoch muriva stodoly. Vnútorné múry mimo existujúcich pivníc a obvodové piliere juhozápadného preskleného štítu sú založené na nových základových pásoch a pätkách. V mieste portálov sú zhotovené nové základové steny so základovou škárou na úrovni podlahy pivníc. V podpivničenej časti sú konštrukcie založené na konštrukcii pivníc. Pivničné klenby sú pod priečnymi múrmi podmurované betónovými tehlami na vysokopevnostnú maltu. Na základové konštrukcie je vybetónovaná podkladová betónová doska hr. 150 mm, vystužená zváranými sieťami.

foto: Pavel Plánička

Hydroizolácia spodnej stavby proti zemnej vlhkosti a proti gravitačnej vode presakujúcej horninovým prostredím okolo stien priľahlým k terénu, je navrhnutá z modifikovaných asfaltových pásov typu S, natavených na povrch základovej betónovej dosky. Hydroizolačná vrstva pozostáva z napenetrovaného podkladu a jedného SBS modifikovaného asfaltového pásu hr. min. 4 mm. V miestnostiach kde je výška upraveného terénu vyššia ako podlaha prízemia sú hydroizolačné pásy vytiahnuté a natavené na vnútornú stranu existujúcich kamenných múrov stodoly a na vonkajšiu stranu nových stien. Hydroizolácia je vždy vytiahnutá min. 300 mm nad povrch výsledného upraveného terénu.

foto: Pavel Plánička

Ako tepelná izolácia je na fasádach použitá minerálna vlna a drevovláknité tepelné izolácie. Na strechy sú použité minerálne izolácie vložené medzi drevené prvky. Tepelná izolácia podláh prízemia je z expandovaného polystryrénu. Dimenzie tepelných izolácií sú volené tak, aby boli splnené požiadavky normy STN 730540-2 a vyhlášky 148/2007 Zb. Podľa spracovaného preukazu energetickej náročnosti budovy je objekt zaradený do kategórie B.

foto: Pavel Plánička

Obvodové nosné steny prízemia sú vymurované z tepelnoizolačných keramických voštinových blokov hr. 380 (400 mm). Vnútorné nosné priečne steny na prízemím hr. 250 mm sú z akustických keramických tehál. Nosné obvodové murivo na poschodí je v priestore chránenej únikovej cesty murované z keramických blokov hr. 380 mm a dodatočne zateplené minerálnou vlnou. Priečne steny v tomto priestore majú takisto hrúbku hr. 250 mm. Ostatné steny sú z drevených masívnych panelov z krížom lepeného dreva hr. 90 mm.

foto: Pavel Plánička

Strop nad prízemím je navrhnutý z betónových dutinových prefabrikovaných panelov typu Spiroll. Hrúbka panelov je 200 a 250 mm.

foto: Pavel Plánička

Vonkajším povrchom obvodového plášťa 1. np je súčasný masívny kamenný múr. Povrchom plášťa 2. np je vertikálny smrekovcový obklad ukotvený na prevetrávanom rošte. Obklad je z nepravidelne prestriedaných profilov 40 x 60 mm a 125 x 20 mm. Povrch plášťa je ošetrený bezfarebným olejom.

foto: Pavel Plánička

Nosnou konštrukciou striech sú drevené prefabrikované panely, zateplené minerálnou vlnou. Panely sú ukladané na pozdĺžne obvodové steny domu, tj. Na rozpätie 9,5 m. Strešná krytina je z hydoizolačnej plastovej fólie. Podhľady striech sú prevažne šikmé, kopírujú sklon striech. Sú vačšinou sadrokartónové. 

foto: Pavel Plánička

Vstupné dvere sú drevené. Dvere sú opatrené samozatváračmi a elektronickými zámkami s tyčovými madlami pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu. Madlá sú umiestnené vo výške 800 mm. V interiéri boli použité  hladké plné dvere s polodrážkou. Vonkajšie parapety, dažďové zvody a oplechovanie atík sú vyhotovené z titánzinkového plechu.

foto: Pavel Plánička

Murované steny 1. nadzemného podlažia sú opatrené vápennocementovou jadrovou štukovou omietkou. Natreté sú bielou disperznou farbou. V miestach pôvodnej kamennej obvodovej steny je omietka na vnútornej strane muriva aplikovaná na parozábranu. Murované steny 2. nadzemného podlažia sú tiež opatrené vápennocementovou jadrovou štukovou omietkou. Vnútorné povrchy obvodových stien 2. np z drevených masívnych panelov sú olejované, pohľadové. Povrch deliacich stien z masívnych drevených panelov medzi učebňami je obložený sadrovláknitými doskami hr. min. 10 mm na rošte vyplnenom akustickou izoláciou. Sociálne zariadenia a kuchynky na oboch poschodiach sú čiastočne obložené keramickým obkladom. Panelové stropy  na 1. np sú štukové s bielym disperzným náterom. Škáry medzi panelmi sú vyplnené pružným tmelom. Na podklad pod štukovú omietku je aplikovaná penetrácia a armovacia sklená tkanina. V učebniach a konferenčných miestnostiachje pod stropy aplikovaná akustická izolácia. V priestore požiarneho úseku N1.1 / N2 (chránená úniková cesta) na 2. np  je pod strechou inštalovaný samonosný sadrokartónový podhľad s požiarnou odolnosťou 15 minút.

foto: Pavel Plánička

Schodisko je dvojramenné s medzipodestou z betónových prefabrikátov v pohľadovej kvalite. Šírka ramien je 1200 mm.

foto: Pavel Plánička

Na chodbách a v učebniach sú navrhnuté povrchy z prírodného linolea. V hygienických bunkách je použitá keramická dlažba. V technickej miestnosti, sklade paliva a sklade drobného náradia je cementová nivelačná stierka s uzatváracím náterom.

foto: Pavel Plánička

Presklené steny sú drevené, zasklenné izolačnými dvojsklami. Na oknách sú tiež použité drevené rámy a izolačné dvojsklá (4 mm + 16 mm + 4 mm).

foto: Pavel Plánička

Ako stužidlá preskleného severozápadného štítu 2. np sú použité kruhové oceľové tyče priem. 40 mm s skrutkovým napínaním, natreté na bielo. Strešné svetlíky nad miestnosťami 2. np a presklené steny južne orientovaných miestností sú vybavené exteriérovými látkovými roletami (elektricky ovládané s bezpečnostným veterným a dažďovým senzorom).

foto: Pavel Plánička

Vnútorné parapety sú masívne drevené (smrek) hr. 28 mm. Sú natreté bezfarebným olejom. Kuchyne sú vybavené malými typovými kuchynskými linkami.

foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička

Pôvodný satav:

foto: Pavel Plánička
foto: Pavel Plánička

TZB:

V automatickom kotli s výkonom 45 kW sa spaluje drevoštiepka z výroby. Teplá voda je rozvádzaná v radiátorovom okruhu v kombinácii s podlahovým vykurovaním. 

podklady: 3+1 architekti

Poloha diela

Ing. arch. Pavel Plánička
Ing. arch. Matěj Páral
Ing. Bruno Panenka
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím