Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Päťdesiat kilometrov od Prahy, v obci Hoštka vyrástol s rešpektom k remeslu staršej generácie moderný obytný priestor. Prístavba stojí na jednopodlažnej hospodárskej budove, a je rozšírením statku z 18. storočia, ktorý je v blízkosti námestia. V hustej vidieckej zástavbe autorka reinterpretuje tradičný drevený dom do modernej podoby. Stavbu s parametrami pasívneho domu stavali miestni remeselníci s použitím tradičných tesárskych techník. To všetko pri nákladoch ktoré dosiahli 1000 € na meter štvorcový obytnej plochy.
“Negativní objemy uvnitř i vně navrženého domu definují prostor - artikulují rozdílnost od sousední budovy a řeší vnitřek jako spojitý prostor mezi úrovněmi,” približuje architektka filozofiu formovania objektu. Tri poschodia sú prepojené otvorenou galériou, “Ťažké” kamenné konštrukcie prízemia plynulo prechádzajú do ľahkej strešnej nadstavby.
Murivo pôvodnej hospodárskej budovy (pieskovec a tehla) ostalo zachované. Nové materiály boli zvolené tak, aby zanechávali čo najnižšiu uhlíkovú stopu a zároveň mali dlhú životnosť (miestne drevo, bambus a hliník).
V kontexte dediny dom nadväzuje na tradíciu murovaných a drevených utilitárnych hospodárskych objektov. Výhľady z domu do záhrady podčiarkujú úzku spätosť s vidieckym prostredím.
Dom je orientovaný na juhozápad, kvôli dennému osvetleniu a prirodzenému vetraniu. Výmenu vzduchu zabezpečuje vetranie s rekuperáciou. Dažďová voda je zvedená do záhrady. V zime je severná strana domu ohrievaná slnkom a funguje ako pasívna akumulačná stena. Tepelné straty domu sú menej ako 15W / m2K, tepelnú pohodu zabezpečujú aj okná s izolačným trojsklom. Nové steny tvoria montované sendvičové konštrukcie, ktoré sú izolované proti vlhkosti. Prirodzená a nútená cirkulácia vzduchu na oboch stranách minimalizuje vlhkosť v konštrukciách. Kombinácia pôvodného a nového je cenovo efektívnym a energeticky úsporným riešením. Odráža sa to na kvalite života obyvateľov domu.
V interiéri pôsobí ako zjednocujúci prvok biela farba. Pôvodné kamenné murivo, aj precízny remeselný detail nových drevených konštrukcií je hrdo priznaný. Doplňujúcim prvkom sú malé farebné akcenty.
Podklady: Emergenative Architecture