Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Dvadsať rokov inovácií vo svete priečok a mobilných stien

Spoločnosť Milt nielen sleduje súčasné trendy, ale aktívne prispieva aj k ich tvorbe.

Čakáreň v Národnom onkologickom ústave v Bratislave

Aj výskum, aj architektúra, aj príroda, aj prvok prekvapenia. Práca z výskumného pracoviska Fakulty architektúry pre dizajn zacielený na človeka.
Diela
Red 309.07.2017
24270
Čakáreň v Národnom onkologickom ústave v Bratislave
Autori: Ing. arch Martin Boleš, Doc. Ing. Veronika KotradyováNávrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Klenová 833 10 3019/1, Bratislava , SlovenskoPublikované: 9. júl 2017

Revitalizácia čakárne v Národnom onkologickom ústave (NOU) na Klenovej ulici v Bratislave je súčasťou výskumného projektu "Interakcia človeka a dreva" Ústavu interiéru a výstavníctva na Fakulte architektúry STU v Bratislave a BCDlab. Pilotnou intervenciou vedeckej štúdie "Drevo v nemocničnom prostredí", ako súčasti výskumného projektu Interakcia človeka a dreva, bola architektonická štúdia revitalizácie vestibulu a čakárne Národného onkologického ústavu v Bratislave na Klenovej ulici.

V rámci projektu bola pilotne realizovaná jeho prvá časť - čakáreň pri ambulanciách Kliniky klinickej onkológie v pavilóne M. Bol realizovaný v októbri a novembri 2016, pričom bol inštalovaný obklad steny a stropu z borovice a sedenie zo smrekovcových trámov. Prvé tri mesiace, počas ktorých boli preskúmané estetické, haptické, somatické, prevádzkovo-hygienické, olfaktorické a gustatorické vlastnosti dreva a pôvod atraktívnosti dreva pre človeka, boli drevené povrchy bez chemického ošetrenia. Zvláštna pozornosť bola venovaná jeho antimikróbnym účinkom a schopnosti regulovať množstvo mirkoroganizmov a prchavých organických látok (VOC) v ovzduší, ktoré boli overované v reálnych nemocničných interiéroch.

Foto: Noro Knap
Pôdorys
Pôdorys
Rez x-x
Rez x-x
Rez y-y
Rez y-y
Rez z-z
Rez z-z

Prostredie vytvorené z prírodných materiálov (najmä dreva) má regeneratívny účinok pre nervový systém, čím pomáha vytvárať podporné prostredie pre znižovanie stresu a urýchlenie liečiaceho procesu u pacientov, o čom svedčia viaceré svetové štúdie. Na základe výskumov environmentánej psychológie a vedeckých definícií „Prostedia upevňujúceho zdravie“ (z ang. Restorative Environmental Design - RED) sme do interiéru čakárne doviezli obrovské množstvo masívnych drevených hranolov, ktoré majú pacientom evokovať pocit pobytu v exteriéri.

Náklonnosť k prírodným materiálom a prírodu evokujúcim riešeniam, ktorá v súčasnosti vo vedeckých kruhoch dostala názov biofília, funguje na kultúrnej aj živočíšnej úrovni človeka. Náš nervový systém prírodné materiály a riešenia pozná, sú mu inštinktívne blízke a určitým spôsobom aj príbuzné, nemusí ich „skanovať“. Pripomínajú mu prežitie a celé telo sa tak pri nich môže uvoľniť. Na socio-kultúrnej úrovni človeka prebieha táto inklinácia prostredníctvom zdieľania kultúrnych archetypov, pretože prírodné materiály sú súčasťou našej tradičnej kultúry. Aj keď ich dočasne vytláčajú rôzne novinky, stavebná a bytová kultúra sa k nim vždy rada vracia, pretože sú nadčasové.

Zmysluplné použitie dreva a iných domácich prírodných dorastajúcich materiálov pri tvorbe prostredia je súčasťou well-being fenoménu. Schopnosť "človeka rozumného" spracovať prírodné materiály na vytvorenie príbytkov a nástrojov mu pomohla prežiť a byť evolučne úspešným. Inklinácia k nim je tak evolučne aj kultúrne podložená. Preto má aj kontakt, alebo interakcia s drevom regeneratívny účinok, či už ide o živé stromy, alebo zabudované výrobky z dreva.

Na to, aby sa stereotypy a s nimi spojené hygienické predpisy týkajúce sa údržby zmenili, je potrebné vytvoriť príležitosti pre použitie dreva v reálnom hygienicky exponovanom prostredí. Preto sa od roku 2015 snažíme o spolupráce na projektoch revitalizácií nemocničných priestorov a na kvalitnom dizajne vedecky dokázať, že drevo a ostatné prírodné materiály vo svojej autentickej podobe majú svoje miesto minimálne v poloverejných a verejných zónach, ako sú čakárne či odpočinkové miestnosti.

Viac o celej štúdii nájdete na stránkach BCD Lab, výskumného pracoviska Fakulty architektúry pre dizajn s ohľadom na človeka.

Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap

Súčasťou čakárne je aj umelecké dielo Príbeh stromu. 

Umelecký objekt na stene je vyrobený zo zvyškov hranolov použitých na výrobu lavičiek v tejto časti vestibulu. Príbeh stromu, ktorý je jeho súčasťou, bol napísaný na základe dendrochronologickej analýzy.

V letokruhoch vieme prečítať celý život stromu. Sú obrazom toho, že v živote stromu ako aj človeka sú dobré aj horšie časy. V mladosti rastie strom najrýchlejšie, v zrelom veku stále pomalšie. Keď je dobré počasie - teplo, vlhko a dostáva sa mu dostatok slnka, priestoru a ochrany, môžu mať jeho ročné prírastky - letokruhy aj centimeter. Za nepriaznivých podmienok rastie strom pomalšie, prírastky sú malé a letokruhy husté. Strom to ale v konečnom dôsledku posilní a drevo vznikajúce za takých podmienok je mimoriadne pevné.

Myšlienkou je poukázať na to, že sme so stromami a drevom prepojení a máme veľa spoločného.

Autormi objektu sú Veronika Kotradyová a Martin Mjartan v spolupráci Martinom Bolešom a Wandou Borysko z Fakulty architektúry STU v Bratislave

Foto: Noro Knap
Foto: Noro Knap

Vizualizácie čakárne:

Vizualizácia: Martin Boleš
Vizualizácia: Martin Boleš

Podklady: Martin Boleš

Poloha diela

Ing. arch Martin Boleš
Doc. Ing. Veronika Kotradyová
Vložené
7. júl 2017
0
2427
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím