Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Cieľom súťaže návrhov „Žilina – Bulvár“ bol návrh prestavby priestoru Ulice Antona Bernoláka v Žiline, ktorá je v Žiline známejšia pod názvom Bulvár, na verejné mestské priestranstvo. Očakávaným výsledkom súťaže bol nový atraktívny verejný mestský priestor, ktorý by funkčne nahradil potrebnú oddychovú a kultúrno-spoločenskú funkciu dnes zastavaného námestia Ľ. Štúra na hlavnej pešej osi Žiliny v smere sever – juh. Nový verejný priestor by mal naďalej plniť pobytovú funkciu a tiež úlohu hlavného pešieho ťahu mesta.
Porota verejnej anonymnej urbanisticko-architektonickej súťaže návrhov s udelením cien „Žilina – Bulvár“ vyhlásenej Mestom Žilina, na základe výsledkov hodnotiaceho rokovania poroty konaného dňa 29.01.2016 na Mestskom úrade v Žiline za účasti členov jej orgánov, sa uzniesla na záverečnom znení vyhodnotenia priebehu a výsledkov súťaže
Porota na záver rokovania konštatovala, že súťaž splnila svoj zámer. Štrnásť hodnotených návrhov v súťaži prinieslo veľa impulzov a ideí na riešenie prestavby priestoru Ulice Antona Bernoláka v Žiline, ktorá je v Žiline známejšia pod názvom Bulvár, na verejné mestské priestranstvo.
Priestor určený na riešenie je jedinečným ensamblom v mestskom obraze Žiliny. Je reprezentantom charakteristických znakov obdobia sorely v zmysle komponovania súborov i v zmysle určujúcich architektonických znakov ako: klasicizujúce tvaroslovie, tektonické zásady, jasný osový rozvrh a cenný veľkorysý priestor medzi určujúcimi hmotami. Jeho východisková idea zakladajúca urbánnu mestskú os je vulgárne rozrušená novou hmotou Auparku spred niekoľkých rokov.
Úlohou súťaže bolo navrhnúť koncept, ktorý bude podkladom pre ďalšie územno-plánovacie stupne a ich následné projektové spodrobňovanie. Taký koncept, ktorý umocní veľkorysú mestskú priestorovú osnovu, ktorý bude reflektovať architektonické špecifiká stavieb súboru, ktorý umožní variabilitu aktivít očakávaných v centrálnej mestskej pozícii, ktorý naznačí optimálny spôsob riešenia zložitých problémov dopravy areálu v jej rôznych podobách a pod. Koncept, ktorý tvorivo i rozumne zohľadní investičný potenciál mesta a ktorý bude otvorený postupnému skvalitňovaniu tohto prostredia v budúcnosti.
Väčšina doručených a hodnotených návrhov bola z hľadiska takýchto kritérií prínosná a možno konštatovať, že súťaž mala veľmi dobrú úroveň. Porota vo svojom rozhodnutí vyzdvihla také návrhy, ktoré tvorivým spôsobom reagovali na základné kompozično-priestorové charakteristiky tohto chráneného súboru, jeho výraz a atmosféru, návrhy, ktoré boli vyvážené v miere ambície vlastného autorského vstupu voči pokore k jestvujúcemu. Také, ktoré okrem oddychových aktivít, pohodlnej pešej priepustnosti a pod. ponúkli plochy k variabilným, nie striktne predurčeným aktivitám.
Dopravná problematika miesta i jeho širšieho okolia nemá v súčasnosti a ani v blízkej budúcnosti investične reálne a ani ideálne radikálne riešenie. V ďalšom rozpracovávaní tejto témy budú úspešné také postupy, ktoré budú reflektovať trend postupnej eliminácie individuálneho automobilového prístupu do centier miest i rozumnej koexistencie takéhoto prístupu s nadradenou pešou, cyklistickou či hromadnou dopravou.
Kultivácia a zveľaďovanie mestských priestranstiev je aktuálnou témou mnohých slovenských miest. Urbanisticko-architektonické koncepty sa získavajú často za nejasných okolností bez súťaže ideí s jediným kritériom najnižšej ceny. Preto porota vyslovuje uznanie vyhlasovateľovi za usporiadanie súťaže na takúto závažnú tému jedného z centrálnych verejných mestských priestranstiev. Treba veriť, že tento zámer, takto zmysluplne začatý, bude aj úspešne realizovaný.
Porota súťaže na hodnotiacom rokovaní, konanom dňa 29.01.2016, na základe výsledkov posudzovania 14-ich z 15-ich hodnotených súťažných návrhov rozhodla o výsledkoch takto:
Udelené ceny a odmeny:
1. cena: Ing. arch. Igor Hianik (IN ARCHITEKTI), Ing. arch. Nikola Winková (IN ARCHITEKTI), Ing. arch. Miroslav Kollár (k-architekti)
2. cena: Ing. arch. Peter Lényi, Ing. arch. Ondrej Marko, Ing. arch. Marián Lucký, Ing. Michal Marcinov
3.cena: Ing. arch. Pavol Husár (H&H architecture), Ing. arch. Martin Kvitkovský, Mgr. art. Martin Varga, MArch. Daniela Majzlanová
1. odmena: Ing. arch. Peter Dunajovec, Ing. arch. Ivan Hodás, Ing. arch. Júlia Rudinská
2. odmena: Ing. arch. Peter Nezval, Ing. Veronika Bagarová, Ing. Matej Jasenka, PhD., Ing. arch. Marcel Mészáros, Ing. Eva Teplická, Bc. Martin Tretina, Ing. Ondrej Bronček
podklady: Sekretariát súťaže, V. Šottníková