Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
AMFI (okolo) je samostatne stojaci efemérny priestorotvorný drevený objekt, prvok malej architektúry, ktorý sa otvára rôznym interpretáciám. Jeho primárna funkcia nie je, ako sa na prvý pohľad javí, pobytová. Funguje ako detail v krajine a tiež ako výstavný objekt, ktorý umožňuje realizáciu rôznych intermediálnych diel a performatívnych aktov v exteriéri. Materiál je z časti recyklát iného objektu z festivalu OFF Bratislava, doplnený o drevo financované z projektu IN-Habit. Názov pochádza zo starogréckeho ἀμφιθέατρον (amfiteátron), kde ἀμφί (amfi) znamená “na oboch stranách“ alebo “okolo“ a θέατρον (théātron) je v preklade “miesto na dívanie sa“. Na rozdiel od bežného amfiteátra či tribúny objekt nevytvára recipientovi možnosť pozorovať iné umenia smerom von (miesto na dívanie sa), ale ako taký je umením a výstavnou plochou.
AMFI je lokalizovaný na hranici intravilánu a extravilánu medzi krajským mestom Nitra a mestskou časťou so silným rurálnym charakterom nazývanou Dražovce. Toto územie je v posledných rokoch masívne nahrádzané objektmi priemyselnej výroby, ktorá pomaly zaberá aj posledné zvyšky otvorených voľných poľnohospodárskych plôch. Výber lokality sa stal v rámci tejto prímestskej oblasti kľúčovým, výsledkom čoho je nielen premyslená a fungujúca architektúra, ale aj citlivé vnímanie širších súvislostí so zreteľom na krajinu ako kultúrnu kolísku nášho národa. Zámerom prezentovanej krátkodobej inštalácie je invázne obsadiť priestor stratenej pôdy a ponúknuť alternatívne riešenie pre jej budúce využitie. AMFI je kontextovým príspevkom do tejto tichej krajiny. Je to (anti)amfiteáter, alebo dom, do ktorého sa nedá vstúpiť, objekt, ktorý sa nedá obývať.
AMFI je situovaný na frekventovanej cyklotrase z Nitry do Dražoviec. Cyklistom, ale aj chodcom sa objavuje po vyjdení z tunela ako šperk umiestený na konci tejto osi. Ďalej stáčajúcu sa cyklotrasu lemuje miestny potok Dobrotka, ktorý pôsobí ako fyzická (nie optická), bariéra k vstupu do bezprostrednej blízkosti objektu. Tým sa zamedzuje pobyt a podčiarkuje sa jeho pohľadová funkcia. Inštalácia je sprístupnená z opačnej strany a vedie k nej relatívne dlhá trasa.
AMFI sa skladá z ôsmych rámov v rôznych výškach, ktoré sú poprepletané pomerne hustou štruktúrou podporných profilov. Táto sekundárna hmota vytvára z rámov netypické “schody“. Výpadky “claddingu“ na jednotlivých stupňoch naznačujú, že sa na nich nemá sedieť. Z čelného pohľadu vytvárajú povrchové dosky stenu – výstavnú plochu.
Objekt vytvára symbiózu s okolitou zeleňou, ktorá plní v prostredí inštalácie dôležitú úlohu. Pás zelene tvorený alejou líp v pozadí pôsobí ako kulisa a zároveň ohraničuje, pohľadovo aj fyzicky, pozemok. Na brehoch potoka sa zas nachádzajú vodné rastlinné spoločenstvá (bylinné porasty) rastúce do výšky prvého stupňa inštalácie, čo vytvára spolu s pozadím príjemný gradient. V okolí objektu sa trávny porast pravidelne kosí majiteľmi pozemku.
Stručná charakteristika diela:
Názov diela: AMFI
Autor: Ing. Miroslav Čibik, PhD.
Spolupráca: Mgr. art. Soňa Bellérová, Mgr. Katarína Jankechová
Technická podpora: Ing. arch. Šimon Doubrava
Koordinátorka: doc. Ing. Katarína Melichová, PhD.
Dátum realizácie: 04.09.2023 – 06.09.2023
Lokalita: 48°20'19.9"N 18°04'00.0"E, Nitra
Plošná výmera: 2,56 m2
Pomoc pri výstavbe: Lucia Laginová, Henrieta Gergelová, Sandra Šubertová, Tatiana Šoltýsová
Partneri: OFF Bratislava, IN-HABIT Nitra H2020, MH Invest, Ústav krajinnej architektúry FZKI, SPU v Nitre, Hidepark Nitra, Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja, SPU v Nitre