Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Iniciatíva "Maľba - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov" dlhodobo vyhľadáva, podporuje a zviditeľňuje profesionálnych umelcov do 35 rokov, ktorí sa ako absolventi vysokých škôl výtvarného zamerania orientujú na médium maľba.
Dnes boli na slávnostnom galavečere predstavené ďalšie mená, ktoré sa môžu právom zaradiť medzi najvýraznejšie talenty súčasnej mladej generácie výtvarníkov. Najvyššie uznanie medzinárodnej poroty tentokrát získali Rita Koszorús, Ivana Mojšová a Év van Hettmer. Súťaž, ktorá funguje bez prestávky už 16 rokov, podporuje laureátov nielen celkovou sumou 20 tisíc eur, ale aj verejným vyzdvihnutím ich tvorby a potenciálu. A to nielen v rámci profesionálnej výtvarnej scény, ale aj s cieľom priblížiť kvalitné mladé umenie širokej verejnosti. Diela všetkých 20 finalistov sú sprístupnené „naživo“ prostredníctvom bezplatnej výstavy v bratislavskej Galérii Nedbalka až do 7. novembra.
Všetky diela prihlásených maliarov a maliarok prešli nezávislým hodnotením štvorčlennej poroty renomovaných expertov na výtvarné umenie, v rámci ktorej tento rok zasadli: uznávaný maďarský maliar Pál Gerber, historik umenia a kurátor Andreas Hoffer z Rakúska, kurátor, spisovateľ a publicista v rámci českej umeleckej scény Ondřej Horák a renomovaný maliar a vysokoškolský pedagóg Ľudovít Hološka. Porota vybrala v prvom kroku finálovú dvadsiatku a následne na základe detailného posúdenia originálov malieb troch víťazov súťaže Maľba 2021.
1. miesto – Rita Koszorús, schMERZbild FALL, 2021, akryl a tuš na plátne, 170 x 155 cm
Víťaznou maliarkou 16. ročníka súťaže Maľba je na základe rozhodnutia expertov Rita Koszorús. Tá získala za svoje dielo schMERZbild FALL nielen prestížny titul a hodnotnú referenciu od renomovaných osobností, ale tiež najvyššiu odmenu od Nadácie VÚB vo výške 10 000 eur. „Víťazka zaujala svojím konzistentným a jasne definovaným programom, ktorý je zaraditeľný do európskeho kontextu. Dielo je vo výraze jemné – nenápadné, akoby trochu nostalgické – ale prekvapivo silné a nesmierne pôsobivé. Presvedčí dokonale maliarsky zvládnutým poňatím aj technikou. Zobrazené abstraktné tvary evokujú konkrétny svet, predmety, ktoré poznáme. Jej práca nám umožňuje nahliadať na ňu z viacerých uhlov, ponúka dialóg. Víťazný obraz je osobitý, bez póz a kopírovania svetových či domácich trendov,“ uviedol po vyhlásení výsledkov za hodnotiacu komisiu jej predseda Andreas Hoffer.
2. miesto – Ivana Mojšová, This is a painting of triumphal photography by David Chancellor, 2021, olejomaľba na plátne, 150 x 180 cm
Druhú pozíciu obsadila a finančné prostriedky pre svoj ďalší profesionálny rast vo výške 6 500 eur si odniesla Ivana Mojšová. Dielo This is a painting of triumphal photography by David Chancellor je podľa poroty mimoriadnym vizuálnym zážitkom – nielen v kombinácii farieb, ale aj kompozíciou vystavanou na takmer abstraktných častiach v kontraste so silným figurálnym motívom. Maľba zaujme aj ironickým gestom – umelkyňa sa svojím autoportrétom zobrazila ako lovkyňa kurátora. Slovo kurátor je zreteľne napísané v oku antilopy.
3. miesto – Év van Hettmer, Lemonade, 2021, akryl na plátne, 180 x 120 cm
Na treťom mieste, ktorému prislúcha finančná odmena vo výške 3 500 eur sa umiestnila Év van Hettmer s dielom Lemonade. Ide o autorku, ktorá sa dostala medzi trojicu ocenených finalistov už tretíkrát po sebe. Porota jej maľbu považuje za veľmi svojskú, silnú a odvážnu, nelimitujú ju spoločenské konvencie a očakávania. Autorka pri nej pritom predvádza vycibrený umelecký názor i techniku, hoci sa javí ľahká vo výraze. Podľa slov zástupcov poroty maliarka nikoho nekopíruje a napriek všetkým svojim chybám, ktoré sa navyše nebojí ukázať, si jej tvorba zasluhuje plnú podporu a uznanie.
„Sme radi, že po minuloročnej prestávke sme mohli odovzdať ocenenie víťazom Maľby opäť osobne do vlastných rúk, obklopení dielami všetkých finalistov v ich plnej veľkosti a štýle. Naše blahoželanie patrí najúspešnejším autorom, náš obdiv však majú všetci. Odhaľovať talenty novej maliarskej generácie a ukazovať ich umenie svetu – to je náš nemeniaci sa zámer, ktorý naberá v kontexte dnešnej doby na význame stále viac. Za Nadáciu VÚB sme odhodlaní dávať umelcom našou iniciatívou aj naďalej určitú stabilitu a milovníkom umenia chceme opäť sprostredkovať stretnutie s tým najlepším, čo doma v oblasti modernej maľby máme,“ povedal počas slávnostného stretnutia s finalistami a porotcami predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.
Diela vystavené aj pre verejnosť
Nadácia VÚB zorganizovala v už tradičnej spolupráci s bratislavskou Galériou Nedbalka a odbornou spolupracovníčkou Ninou Gažovičovou aj výstavu diel finalistov 16. ročníka Maľby. Verejnosť si tak môže v súlade s aktuálnymi bezpečnostnými opatreniami prezrieť diela všetkých dvadsať finalistov a finalistiek (v abecednom poradí): Ján Bátorek, Anna Mária Beňová, Dominika Brečková, Denisa Dováľová, Lucia Dunajová, Roman Ďurček, Juraj Ďuriš, Oskar Felber, Marek Jarotta, Beáta Kočner Bencová, Rita Koszorús, Ivana Mojšová, Michaela Murínová, Mikaela Mia Papp, Miroslav Sandanus, Denisa Slavkovská, Simona Štulerová, Michal Turkovič, Év van Hettmer a Kristína Záhorová. Výstava je otvorená od 1. októbra do 7. novembra 2021. Viac informácií o všetkých finalistoch, ich dielach ako aj o samotnej súťaži Maľba 2021 je k dispozícii na stránke www.malbaroka.sk.
Pozrite si tiež diela finalistov:
Ján Bátorek, Nuclear Face Swap.
Anna Mária Beňová, Stret záujmov.
Dominika Brečková, Ako ďaleko je východ (z) východu.
Denisa Dováľová, Interlayer 1
Roman Ďurček, Staging.
Juraj Ďuriš, Garáž II.
Oskar Felber, Healing Season - Your Path To Divinity.
Marek Jarotta, Kam ideme ?
Beáta Kočner Bencová, Sme rodina.
Michaela Murínová, Priezračná.
Mikaela Mia Papp, PLOCHA NA PRENÁJOM.
Miroslav Sandanus, Prečo tu mám byť?
Simona Štulerová, z cyklu In medias res 6.
Michaela Šuranská, Saints and Heroes of Last Summer.
Juraj Toman, Na ceste domov.
Michal Turkovič, Babka má doma obraz Laluhu.
Kristína Záhorová, Hibiscus, Rubia, Indigofera.
Medzinárodná porota:
Pál GERBER (Maďarsko)
maliar
Jeden z najvýznamnejších súčasných umelcov Maďarska. Jeho maliarska tvorba je charakteristická osobitným umeleckým jazykom: pracuje najmä s humorom a iróniou, ktoré vtipne kombinuje s melanchóliou či banalitou. Výsledkom je pôsobivá asociatívna persifláž, ktorá formálne zodpovedá princípom neskorej postmoderny – často monochromatický a symbolický obraz, ktorý slúži autorovi na skúmanie maliarskej formy a jej významu. Pracuje naprieč rôznymi médiami, ale „tradičná“ figurálna maľba je trvalou prioritou jeho autorského programu. Zaujíma ho najmä „banalita“ každodennej existencie človeka (resp. umelca). Často pracuje s vizualitou bežných predmetov, kombinuje ich v neortodoxných súvislostiach a tak vlastne konštruuje humorné, no trefné obrazy sociálnej či morálnej kritiky.
Andreas HOFFER (Rakúsko)
historik umenia a kurátor
Uznávaný odborník na súčasné umenie, kurátor Kunsthalle v rakúskom Kremse. Dejiny umenia vyštudoval na univerzite v Nemecku a v rokoch 1989 - 1999 aktívne pôsobil ako nezávislý kurátor vo Viedni, kde participoval na rôznych projektoch pre viaceré múzeá, galérie a výstavné priestory v rakúskej metropole. V období 1999 - 2016 bol hlavným kurátorom a art educator v Essl Museum, jednej z najvýznamnejších súkromných zbierok súčasného umenia v Európe. Od roku 2017 je kurátorom v Kunsthalle Krems, riaditeľom Air - Artists in residence Niederösterreich a od roku 2019 aj umeleckým riaditeľom KinderKunstLabor v St. Pölten. Je aktívnym umeleckým publicistom.
Ondřej HORÁK (Česko)
kurátor, spisovateľ, umelecký publicista
Propagátor súčasného umenia, autor mnohých výstavných a vzdelávacích projektov. Laureát prestížnej literárnej ceny Magnesia Litera za knihu o umení pre deti a mládež Proč obrazy nepotřebují názvy, v r. 2018 nominant na cenu za román Nebožtík. Na portáli Stream.cz vedie vlastnú reláciu o umení UM! a súčasne pôsobí ako vedúci edukačného oddelenia Galerie Rudolfinum v Prahe. Iniciátor prednáškového cyklu Místa počinu o dejinách českých výstavných priestorov. Autor programu Křeslo pro hosta, ktorý predstavoval klasikov moderného českého umenia v pražskom Meet Factory. Takmer dekádu vedie medzinárodnú vzdelávaciu platformu "Máš umělecké střevo?". Autor prezentačných projektov Obrazy pro nevidomé a Obrazy u seniorů alebo Věznice: místo pro umění.
Ľudovít HOLOŠKA (Slovensko)
maliar, vysokoškolský pedagóg
Maľbu študoval u profesora Mudrocha a jej „klasickej“ polohe ostal natrvalo verný. Od polovice 70. rokov pôsobil ako pedagóg na rôznych vysokých školách, v súčasnosti na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Hološka je významným predstaviteľom analytického prúdu maľby, pričom jeho východiská sú vždy odvodené od reality. Inšpiruje sa okolitým svetom – ako sám hovorí: „Odjakživa verím tomu, že moje pocity a stavy vyvolajú vždy celkom konkrétne miesta, situácie a podnety. Usilujem sa ich poznávať, mapovať, overovať“. Popri maľbe sa intenzívne venuje kresbe, ilustroval viac ako 80 knižných titulov. Aktívne však umenie aj reflektuje - venuje sa aj publikačnej činnosti, okrem autorstva viacerých odborných knižných titulov pravidelne prispieva v periodikách Romboid, Výtvarný život, Profil a i.
Zdroj: Nadácia VÚB