Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Feminizmus v architektúre po Česko-slovensky

V Bratislave sa práve stretli dve výstavy venované architektúre: Oslobodený priestor: starostlivosť - architektúra - feminizmus (GMB) a Česká a slovenská architektúra (SNM, Bratislavský hrad)
Design/art
Zuzana Pastirčák Duchová17.12.2023
4400+9
Feminizmus v architektúre po Česko-slovensky

V rámci jedného geografického celku a dvoch mesiacov majú práve návštevníci a návštevníčky Bratislavy možnosť vidieť dva asi najkontrastnejšie prístupy k reflexii architektúry, aké sme si len mohli predstaviť. Nechcem zbytočne porovnávať neporovnateľné, ale verím, že v tomto prípade čitateľ pochopí moje znepokojenie a súčasne nádej i zmysel celej úvahy. Začnime spoločnými črtami dvoch výstav o architektúre. Obidve výstavy majú česko-slovenský presah, spojili sa inštitúcie, kurátori, vystavujúce umelkyne a ďalší. Oba projekty sa zameriavajú na oblasť architektúry - sú to len pekné domčeky, alebo aj niečo viac? Napríklad tvorba kvalitného prostredia pre život? 

Jedna výstava má záštitu prezidentov, druhá nie. Že by preto, lebo nové idey sa ťažšie implementujú do mainstreamu a tak ostanú na (p)okraji verejného záujmu? Je starostlivosť a feminizmus naozaj taká novinka a ohromne nepochopiteľný excentrický a insajderský koncept? Petra Hlaváčková a jej kolegovia nie sú v obci žiadni nováčikovia, napriek tomu sa po prechádzke po Bratislavskom hrade nemôžem ubrániť dojmu, že určitá časť architektov a architektiek sa s ich prácou a názormi nikdy nestretla a ani to v najbližšej dobe neplánuje.

Vtipné, participatívne, farebné, mäkké inštalácie s doprovodom pôvodného grafického dizajnu v Galérii mesta Bratislavy od decembra dopĺňajú na hrade prísne, vážne sa berúce modely na piedestáloch, statické, vztýčené bez kontextu v pravidelnom rastri, ako depozitár z 19. storočia, keď sme si ešte verili, že racionalizmus a pokrok spasí svet. Čím vyššie, egostickejšie, naleštenejšie... Kto dá viac modelárskej firme je lepší architekt? Ženy architektky sa v tomto zvláštnom defilé hľadajú pomaly lupou. Sprievodné informácie sú taktiež skúpe, publikácia poskytuje minimum informácií, o vedeckom prístupe ani nesnívajte.

To, že niekto dostane (pardon, natlačí) do 4 sál 150 originálnych architektonických modelov je super chvályhodné úsilie, ale naozaj nám to stačí? Pozvať desiatku žijúcich autorov a autoriek je vždy dobrý nápad, na vernisáži je plno, nikto sa nebude sťažovať, veď vystavuje na hrade a má meno v publikácii na kriedovom papieri zaštítenú autoritami. (Niekto sa však aj urazí, že chýba, že áno.) Ale aj mainstreamovo pochopiteľná výstava sa dá urobiť zaujímavo pre profesionálov. Modely sú krásne, je to výborná téma, ale táto prezentácia sklamala svojou absenciou invencie a aktualizácie materiálu. (Ne)prítomnosť žien na podstavcoch je už len nutný povzdych...

Želáme si šťastný nový rok a viac inkluzívnej a odbornej reflexie! Ľudia, ktorí by dokázali prekročiť idey výstavníctva 80-tych rokov minulého storočia tu našťastie sú.
 


Oslobodený priestor: starostlivosť - architektúra - feminizmus
21. 9. 2023 - 25. 2. 2024

Mirbachov palác
Františkánske nám. 11

Kurátorka: Petra Hlaváčková
Kurátorka umeleckých intervencií: Nicole Sabella 
Grafický dizajn: Alina Matějová 
Architektúra výstavy: Janica Šipulová (Consequence Forma Architects), WOVEN

Autori*ky
Menna Agha (EG/CA), Brady Burroughs a kol. (SE), Alžběta Brůhová (Platforma Architektky, CZ), Klára Brůhová (CZ), Stanislav Biler (CZ), Monika Bočková (SK), Katarína Csányiová (SK/AT), Helena Huber-Doudová (DE/CZ), Petra Hlaváčková (CZ), Tomáš Hlaváček (CZ), Michaela Janečková (CZ), Ziliä Qansurá (Bashqortostan/AT), Alina Matějová (CZ), Šárka Malošíková (CZ), Henrieta Moravčíková (SK), Markéta Mráčková (COSA, CZ), Denisa Nečasová (CZ), Martina Pouchlá (CZ), Emília Rigová (SK), Barbora Řepková (CZ), Nicole Sabella (DE/AT/CZ), Spolka (SK), Julischka Stengele (DE/AT), Šárka Svobodová (4AM Fórum pro architekturu a média, CZ), Barbora Šimonová (COSA, CZ), Janica Šipulová (Consequence Forma, CZ), Jaroslav Šlauf (JAUF, CZ), WOVEN (SK), Nikola Zahrádková (CZ)

https://www.gmb.sk/detail/oslobodeny-priestor-starostlivost-architektura-feminizmus

 

Česká a slovenská architektúra

Bratislavský hrad 15.12. - 31.5.2024

Výstava sa koná pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Českej a Slovenskej republiky. Záštitu nad výstavou prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová,  prezident Českej republiky pán Petr Pavel a predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. Návštevníci si v priestoroch Bratislavského hradu budú môcť prezrieť 200 najvýznamnejších architektonických diel stoviek architektov a architektiek, pôsobiacich v Česku a na Slovensku od 20. storočia až po súčasnosť.

http://www.architectureweek.cz/bratislavsky-hrad-otvori-brany-najrozsiahlejsej-prehliadke-ceskej-a-slovenskej-architektury-v-nasej-historii/

 

Vložené
17. december 2023
0
440
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím