Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. február 2024
0
63

Výstava PROTEST/ARCHITEKTUR

Výstava PROTEST/ARCHITEKTUR. Barikády, tábory, lepidlo skúma priestorové aspekty protestných kultúr.
MAK Viedeň, 14.2.2024—25.8.2024
Výstava PROTEST/ARCHITEKTUR

Výstava sa zameriava na politické hnutia, ktoré sa prejavovali vo verejnom priestore a vytvárali špecifické architektonické a dizajnové objekty. Výskum ukazuje ambivalentné, často utopické a niekedy riskantné spektrum: siaha od barikádových bojov počas júlovej revolúcie v Paríži v roku 1830 až po fyzickú prácu protestujúcich v početných protestných táboroch, ktoré dnes nájdeme takmer vo všetkých regiónoch sveta.

Postery dopĺňajú detailné modely, vytvorené na Technickej univerzite v Mníchove a na Univerzite aplikovaných vied v Stuttgarte (prof. Andreas Kretzer), zobrazujú vybrané protestné tábory od Resurrection City vo Washingtone v roku 1968 až po viedenské hnutie "LobauBleibt!" v rokoch 2021/2022. Štyridsať "pozemných stavieb" z Lützerathu, väčšinou obydlí na pilótach, zdokumentoval Rokas Wille (Univerzita umenia a dizajnu v Karlsruhe) pomocou modelov z fotografického papiera. Režisér Oliver Hardt špeciálne pre výstavu vytvoril filmovú inštaláciu. Spolu s aktivistami nainštalovali visutý most z lesa Hambach. Toto obsadenie lesa znázorňuje aj závesný model Barrio Beechtown v mierke 1:10, ktorý zapožičal umelec Stephan Mörsch. Protesty "Lobau-Bleibt!" sú zdokumentované aj v dvoch filmoch umelcov Olivera Resslera a Christopha Schwarza a rakúska skupina Extinction Rebellion poskytla jednu zo svojich bambusových "tensegrity" štruktúr.

Architektúru výstavy vytvorila spoločnosť Something Fantastic. Tiež cituje DYI estetiku a používa (zdanlivo) nájdené objekty ako stoly a kusy pletiva ako nosiče vážnych a naliehavých posolstiev. Modely pripomínajú estetiku publikácie Osamu Okamuru: Město pro každého, špina a neporiadok však nevyvoláva smiech, keď, tak maximálne cez slzy. Sprievodná publikácia k výstave vo forme encyklopédie predstavuje široké pole odkazov od roku 1830 do roku 2023, od A ako Abschütten po Z ako Zwentendorf.

Architektúra je aj podľa tejto výstavy všade, architektúra nekončí pri tvorbe nablýskaných vizualizácií pre horných desaťtisíc. Tieto dočasné riešenia obydlí sú žiaľ až príliš autentické a zamrazia, aj keď sa na ne dívame v krásnych vykúrených sálach, za ktorých oknami sa blyštia sklá nových developmentov bohatého hlavného mesta (zatiaľ) pomerne usporiadanej európskej krajiny. Veľa kvalitného protestného dizajnu nám momentálne vzniká bohužiaľ aj doma...

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím