Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. júl 2016
0
813

LABORATÓRIUM UMENIA A ARCHITEKTÚRY NA DEDINE

Inšpiratívny priestor pre tvorbu v Periférnych centrách Dúbravica.
LABORATÓRIUM UMENIA A ARCHITEKTÚRY NA DEDINE

Súčasné umenie prináša na vidiek organizácia Periférne centrá, o.z. so sídlom v obci Dúbravica už od roku 2009. Je zaradená v celoslovenskom združení ANTENA – sieť pre nezávislú kultúru a unikátnym projektom KUNSTDORF premieňa rádovú slovenskú obec so 400 obyvateľmi a jej najbližšie okolie na jedinečnú galériu súčasného umenia v krajine. Tvrdohlavo decentralizuje umeleckú scénu, presúva ju z miest jej prirodzeného výskytu a posolstvo dnešného vážneho umenia (nie krásnych remesiel, či insitnosti) ponúka periférii kultúrneho života tam, kde je vrcholom len každonedeľná trojkombinácia kostol-krčma-futbal, a raz za rok deň obce s chvíľkou folklórnych vystúpení plus Mikuláš a deň detí.

Súčasných, prevažne mladých tvorcov, ktorí si postupne získavajú svoje miesto na slovenskej i medzinárodnej scéne, láka z centier záujmu nielen originalita spoločenského kontextu, ale aj miestne prostredie samotné. Malebné, zvlnené, podpolianske, bez zásadne rušivých vplyvov ľudskej činnosti. Tiché a dokonalé miesto na formuláciu závažných myšlienok.

V Bratislave existuje možnosť odkonzultovať svoje idei s intelektuálnou špičkou, ale ráno si po čerstvú sladkú žinčicu a ovčí syr rovno za bačom na salaš na bicykli neskočíte. V košickej Tabačke máte skvelý program každý deň, no v Dúbravici Vás večer budú rušiť iba svrčky. Aj cez deň je to vlastne tak.

Ak chcete tento projekt podporiť, môžete to urobiť tu: https://www.startlab.sk/projekty/80-d47--chatka--zahradny-atelier/

Bedeker - sprievodca kultúrnou dedinou Kunstdorf, spracovaný grafickým dizajnérom Matejom Vojtušom.
Bedeker - sprievodca kultúrnou dedinou Kunstdorf, spracovaný grafickým dizajnérom Matejom Vojtušom.

Myšlienka decentralizácie umenia, resp. jeho delegácie na netradičné, resp. v chápaní slovenského historického kontextu maximálne tradičné a čím ďalej tým viac „tragičné“ miesta, vznikla z popudu úzkej skupiny študentov z Akadémie Umení. Jedinou osobou, ktorá stojí za Periférnymi centrami od začiatku v roku 2009 do súčasnosti je dúbravický rodák Andrej Poliak, vizuálny umelec, momentálne doktorand na Fakulte výtvarných umení Akadémie Umení v Banskej Bystrici. Tento projekt by ale nebol tým čím je bez Igora Babiaka, Jána Kostolanského, Jána Viazaničku, či Mexičana Carlosa Carmodamedinu. Spolu s inými mladými kolegami tvorili a prezentovali svoje intervencie vo viacerých slovenských obciach – perifériách, dokonca v slovenskej obci v Rumunsku, v Hute. Neskôr, cca. v roku 2011 sa natrvalo usadili s projektom Artoday a následne so spomínaným Kunstdorf v obci Dúbravica. Šesť rokov preto dostávali priestor pre svoju tvorbu najmä vizuálni umelci.

Prvým serióznym architektonickým zásahom v dúbravickom katastri bolo UNIMO – krajinný nomád prevezený z neďalekých detvianskych lazov v rámci projektu LANDSCAPE REVISITED ´02. V roku 2012 ho umiestnili v jeho prirodzenom habitate nad obcou ako vyhliadkovú vežu, v ktorej dokáže luxusne prespať každý skromný pútnik so skautskými maniermi. Tak to chceli aj jeho tvorcovia, architekti Martin Bosík, Martin Lepej a Róbert Sekula.

Na UNIME sa v Periférnych centrách naučili, že síce môže byť niečo nominované na CE.ZA.AR-a, no aj tak sa to môže bez údržby behom troch rokov dostať do stavu, ktorý ohrozuje zdravie náhodných užívateľov a obdivovateľov. Výklopné otvárateľné balkónové platá sú minulosťou a fasádna osb doska natretá syntetickou farbou odoláva podpolianskemu podnebiu len s veľkými problémami.

Na Unime počas Landscape Revisited ´04 v roku 2015.
Na Unime počas Landscape Revisited ´04 v roku 2015.Martin Fabian

Zdravie neohrozujúcim, dokonca telo i ducha povznášajúcim, najlákavejším a najfunkčnejším objektom krajinnej galérie KUNSTDORF je stredoslovenská saunovacia koliba pri potoku od H3T ateliéru z Prahy. V zimnom období niet týždňa, kedy by sauna ostala chladnou a bežne sa užíva tri, štyri i päťkrát v týždni. Príspevok za jej použitie je dobrovoľný, no dokáže si zarobiť na drevo, sviečky i rekonštrukciu pece, či nové, dôslednejšie zateplenie a nové topoľové povrchy v interiéri. Obľubujú ju miestni, priatelia Periférnych centier z celého Slovenska, nezainteresovaní Banskobystričania, ale z času na čas do nej zavítajú aj „veľkomestskí menežéri“ túžiaci po „exotike“. Každopádne pri každom saunovaní v saunovacej kolibe sa Vám o svete pod hviezdami a sebe samom naskytnú úplne iné myšlienky ako pri tuctovom wellnese v aquaparku s lacným poľským obkladom.

Saunovačka v zime ako sa patríSaunovacia kolibaVít Šimek a Štepán Řehoř z H3T pri práci

Periférne centrá sa však programovo začali orientovať aj na architektúru a dizajn až koncom roku 2014, keď po Unime a saune zamerali na architektúru a dizajn formát LANDSCAPE REVISITED a v celoročne prebiehajúcom projekte Kunstdorf otvorili dielňu dizajnu a architektúry U gazdov. Lanscape Revisited je každoročný formát umeleckého rezidenčného kempu, ktorý ponúka nový pohľad na vidiecku krajinu okolo Dúbravice. Výstupom predchádzajúcich ročníkov 2011 a 2013 boli prevažne inštalácie v krajine a landart. 
Jeho preorientovaním na architektúru a dizajn vzniklo niekoľko úžitkových predmetov a drobných architektúr, čo ocenili aj miestni obyvatelia na čele so starostkou obce. 

Túto autentickú architektúru nájdete aj na stránkach Ročenky slovenskej architektúry 2014/2015 vydanej vydavateľstvom Slovart.

Objektom s najzaujímavejším a najdramatickejším príbehom je D 47 – záhradný ateliér pre rezidenčné pobyty jednotlivcov. Totižto je tvorený na pokračovanie, proces stále trvá a zúčastnilo sa ho už niekoľko autorov. Preto si zaslúži pokračovanie v samostatnom článku ...

0
Youtube
Skelet z drevenice - D47 po prvej etape svojho  vzniku. Stoja za ňou H3T architekti. Viac sa dozviete o an.architektúre D47 v samostatnom článku....
Skelet z drevenice - D47 po prvej etape svojho vzniku. Stoja za ňou H3T architekti. Viac sa dozviete o an.architektúre D47 v samostatnom článku....Andrej Poliak
Čierne UNIMO krásne kontrastuje v bielej krajine.
Čierne UNIMO krásne kontrastuje v bielej krajine.Andrej Poliak
Saunovacia koliba od H3T funkčná od roku 2013. Postavená vďaka príspevku Nadácie Ekopolis.
Saunovacia koliba od H3T funkčná od roku 2013. Postavená vďaka príspevku Nadácie Ekopolis.Andrej Poliak
Prístrešok na opekačku od 2021 architektov.
Prístrešok na opekačku od 2021 architektov.Andrej Poliak
"Plážový" mobiliár vytvorený Johnym Štofkom, Evou Šestinou, Romanou Maľovou a Martinom Fabianom
"Plážový" mobiliár vytvorený Johnym Štofkom, Evou Šestinou, Romanou Maľovou a Martinom Fabianom Andrej Poliak
V Meditovni môžte v letných dňoch rozjímať v hojdacom kresle. Príspevok do Kunstdorfu od Young.s architektov.
V Meditovni môžte v letných dňoch rozjímať v hojdacom kresle. Príspevok do Kunstdorfu od Young.s architektov. Andrej Poliak

Funkčná inštalácia s jemne naivnou formou, no o to silnejším posolstvom. Dedina hore nohami Martina Fabiana.

Funkčná inštalácia s jemne naivnou formou, no o to silnejším posolstvom. Dedina hore nohami Martina Fabiana.Funkčná inštalácia s jemne naivnou formou, no o to silnejším posolstvom. Dedina hore nohami Martina Fabiana.
Svietidlo z dielne Svetlo U gazdov - školy svetelného dizajnu pod vedením Laury Murgia Sanchéz a Lenky Balážovej v októbri 2014
Svietidlo z dielne Svetlo U gazdov - školy svetelného dizajnu pod vedením Laury Murgia Sanchéz a Lenky Balážovej v októbri 2014Andrej Poliak

Dizajnér Ján "Johny" Štofko v bývalom sídle Periférnych centier v dome U gazdov.

Dizajnér Ján "Johny" Štofko v bývalom sídle Periférnych centier v dome U gazdov.Prototypy mobiliáru od produktového dizajnéra Jána "Johnyho" Štofka.
Pri ateliéri D47: plánovacie stretnutie letného architektonického kempu Landscape Revisited ´05, ktorý sa uskutoční na prelome augusta a septembra.
Pri ateliéri D47: plánovacie stretnutie letného architektonického kempu Landscape Revisited ´05, ktorý sa uskutoční na prelome augusta a septembra.Veronika Mezeiová

Autor článku

Bc. Martin FabianSKBanská Bystrica
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím