Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V súčasnosti sledujeme boom elektromobilov, ako alternatívy k štandardným spaľovacím motorom v autách. Zdalo sa, že vodíková alternatíva sa dostala do úzadia. V Nemecku sa na to asi pozerajú inak. Čo sa stalo?
• H2 MOBILITY Nemecko - začína svoju činnosť ako spoločný podnik šiestich priemyselných partnerov
• Ozval sa "štartový výstrel" pre postupnú výstavbu vodíkových čerpacích staníc na území Nemecka
• Nemecko je na ceste k prvej nadregionálnej zásobovacej sieti vodíka na svete
• Spolkový minister dopravy Dobrindt sľubil ďalšiu podporu
Založením nadodvetového spoločného podniku H2 MOBILITY Nemecko GmbH & Co.KG šesť priemyselných spoločností Air Liquide, Daimler, Linde, OMV, Shell a Total položilo základy postupnej výstavbe celoštátnej siete čerpacích staníc vodíka (H2) na celkovo približne 400 staniciach do roku 2023. Podnik so sídlom v Berlíne začal svoju činnosť a intenzívne pripravuje prvú fázu spoločného akčného plánu. Ten uvažuje v nasledujúcich rokoch postupnú inštaláciu najskôr 100 čerpacích staníc. Vysokopostavení zástupcovia partnerských spoločností H2 MOBILITY sa stretli so spolkovým ministrom dopravy Alexandrom Dobrindtom v rámci úvodného rozhovoru a prerokovali nasledujúce kroky. Podpísanie spoločného vyhlásenia úmyslu „Vodíkové čerpacie stanice pre Nemecko“ dáva základ úsiliu partnerov z priemyslu a politiky.
Spolkový minister Dobrindt: „Elektromobilita musí vzbudiť emócie a vášeň pre pohon budúcnosti. Elektromobily s vodíkovým palivovým článkom majú na to najlepšie predpoklady: majú veľký dojazd a možno ich natankovať v priebehu niekoľkých minút. Pre rozbeh tejto technológie na trhu teraz potrebujeme plošnú sieť čerpacích staníc pre vodík. Preto vítam plány spoločnosti H2 MOBILITY zriadiť do roku 2023 v celom Nemecku 400 vodíkových čerpacích staníc.“
Akčný plán H2 MOBILITY uvažuje v Nemecku o vytvorení plošnej siete vodíkových čerpacích staníc do roku 2023. Nemecko by sa tak stalo prvou krajinou, ktorá je vybavená nadregionálnou sieťou na tankovanie vozidiel s vodíkovým palivovým článkom. Na to sú plánované investície v celkovom objeme približne 400 miliónov eur.
H2 MOBILITY so svojím konateľom Frankom Sreballom má ako centrálny priemyselný aktér výstavby vodíkovej infraštruktúry v Nemecku na starosti zriadenie a prevádzku celoštátnej siete vodíkových čerpacích staníc. Okrem toho je začlenená do budúceho vývoja na zdokonalenie vodíkovej mobility. Spoločnosť je medzinárodným priekopníkom a má potenciál rozbehnúť výstavbu vodíkovej infraštruktúry aj v iných krajinách. Je napríklad súčasťou nedávno založenej siete „Hydrogen Mobility Europe“.
Partneri spoločného podniku majú mnohoročné skúsenosti v oblasti elektromobility s palivovým článkom, ako aj v oblasti techniky tankovania vozidiel a infraštruktúry čerpacích staníc. Priemyselní partneri dosiahli značné pokroky aj v otázkach normovania a štandardizácie.
Prví výrobcovia automobilov majú už dnes na nemeckom trhu sériovo vyrábané automobily s palivovým článkom, ďalšie budú postupne pribúdať.
Spolková vláda si dala za cieľ vytvoriť z Nemecka vedúci trh udržateľných riešení mobility a efektívnych technológií. Elektromobilita automobilmi s palivovým článkom najmä pri použití vodíka z obnoviteľných zdrojov energie prispeje k podstatnému zníženiu emisií CO2, pretože automobily s palivovým článkom jazdia lokálne bez emisií. Dosiahnutie tohto cieľa úzko súvisí s NOW GmbH, Národnou organizáciou technológie vodíka a palivových článkov. NOW GmbH koordinuje programy BMVI na podporu mobility s akumulátorom a palivovým článkom.
Aktivity H2 MOBILITY podporuje množstvo asociovaných partnerov. Prostredníctvom poradného zboru H2 MOBILITY sa na spoločnom podniku podieľajú automobilky BMW, Volkswagen, Honda a Toyota, ako aj technologická spoločnosť Intelligent Energy.
H2 MOBILITY má okrem toho úzky partnerský vzťah s Clean Energy Partnership* (CEP), najväčším projektom vodíkovej mobility v Európe.
*Členovia CEP sú: Air Liquide, BMW, Daimler, EnBW, Ford, GM/Opel, Hamburger Hochbahn, Honda, Hyundai, Linde, Shell, Siemens, Stuttgarter Straßenbahnen SSB, Total, Toyota, OMV, Volkswagen a Westfalen.
Zdroj: CEP