Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Administratívna budova pre pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Jej hlavnou náplňou sú pracovné miesta IT zamestnancov, starajúcich sa o informačný systém, ktorý sprístupňuje občanom históriu a informácie o pamiatkach.
Pri osadení objektu na vymedzenom "zvyškovom" pozemku boli pri návrhu zohľadnené viaceré kritéria. Jedným z najdôležitejších je ponechanie zvyšku zelenej plochy a jej využitie pre rekreačno-oddychový priestor. Ostatné aspekty sa snažia odpovedať na otázky zahusťovania výstavby. Pracujem s koncepciou a kompozíciou jestvujúceho objektu, či s čiastočnou reorganizáciou doteraz nefunkčného priestorovo-dispozičného riešenia.
Navrhovaný objekt administratívnej časti sa dostáva do polohy pôvodnej stolárskej dielne. Pôdorysne objekt kopíruje hranice okolitých budov.
Objekt má sedem nadzemných a jedno podzemné - vstupne podlažie. Okrem administratívnej časti navrhujem nový spojovací trakt, ktorý nahrádza jestvujúci objekt. Hlavným cieľom bolo vytvorenie nového jednoznačného vstupu do súboru budov pamiatkového úradu.
Racionálna forma objektu sa ukazuje na prísnej priestorovej sieti skeletového systému, v ktorej sa odohráva prekvapivý priestorový zážitok z vnútorného prostredia administratívnej budovy. Priestory sa snažia na seba zmysluplne nadväzovať, vertikálne komunikovať pomocou preplávajúcich galérií.
Návrh interiéru má za cieľ podporovať racionalitu návrhu. Celkový dojem dotvára ľahká priesvitná fasáda, takzvaný Danpal, spoza ktorej presvitá raster rámovej oceľovej konštrukcie.
V interiéri sa odohráva súhra neutrálnych tónov černej, bielej a pohľadového betónu na stenách a podlahách. Priestorový pocit umocňuje dostatok svetla plynúceho cez priesvitnú fasádu, ktorú je v určitých miestach možné otvoriť posuvným systémom a tak naplno prepojiť pracovné miesto s blízkou zeleňou rekreačnej časti.
Okrem základných funkčno-prevádzkových požiadaviek objektu je stavba obohatená o priestory rekreačného charakteru poskytujúce alternatívne pracovné miesta. Zamestnenci majú prístup na rekreačnú plochu s pavilónom, terasu v spojovacej komunikačnej čast, či streetballové ihrisko na najvyššom podlaží s panoramatickým výhľadom na celé mesto.
Situovanie novo navrhovaného administratívneho bloku rešpektuje pôdorysné členenie pôvodného objektu. Nachádza sa na mieste pôvodnej stolárskej dielne, ktorá sa má v pláne presťahovať.
Zámerom bolo vytvoriť objekt, ktorý sa vysporiada s okolím a ponúkne slobodný priestor na prácu, ponúkne mnoho zážitkových exteriérových a interiérových priestorov pre užívateľov.
Objekt na prvý pohľad pôsobí majestátne, avšak po chvíli prekvapí užívateľa svojou "ľahkosťou". Hlavná hmota sa výškovo vyrovnáva existujúcej.
Okrem navrhovaného administratívneho bloku je vytvorený nový komunikačný blok. Za cieľ si kladie upozorniť na hlavný vstup do komplexu, kde je prevažná podlahová plocha venovaná vystaveným prácam pamiatkarov.
Napriek striktnej priestorovej forme, sa snažím vytvoriť voľný preplávajúci vertikálny priestor, ktorý je vizuálne prepojený s okolím.
Vizualizácie:
Podklady: Tomáš Perďoch, Cheddar