Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. august 2020
0
382

Galéria moderného umenia Bratislava, Petržalka: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka

Centrum umenia na ostrove, južne od dnešnej Petržalky.
Galéria moderného umenia Bratislava, Petržalka: diplomová práca nominovaná na Cenu profesora Jozefa Lacka
Autori: Ing. arch. Tomáš RudýSpolupráca: prof. Ing. arch. Vladimír Šimkovič, PhD.Návrh: 2020 - 2020Adresa: Petržalka , Bratislava, SlovenskoPublikované: 23. august 2020

Záverečná práca absolventa Fakulty architektúry STU v Bratislave, nominovaná v rámci Celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku za akademický rok 2019/20.

Skrátený autorský text:

V diplomovej práci som sa zaoberal vytvorením novej galérie moderného umenia. Objekt sa nachádza na ostrove v novej mestskej časti Bratislavy, južne od dnešnej Petržalky a severne od Jaroviec. Návrhom mestskej časti som sa zaoberal v preddiplomovej práci. Ostrov, na ktorom je galéria umiestnená, s centrom tejto mestskej časti prepojený novým mostom. 

Hlavnou myšlienkou návrhu bolo vytvoriť objekt, ktorý, ponechá dostatok miesta prírode na ostrove. Tak,  aby sem človek mohol prísť nielen za umením, ale tiež za oddychom. Z tohto dôvodu je prevažná časť galérie umiestnená v podzemí. Na povrchu sa nachádza len niekoľko objektov z ktorých sú niektoré prepojené s jej podzemnou časťou. Fasády kubických objektov majú minimum viditeľných stavebných otvorov. Motiváciou bolo dosiahnutie kontrastu medzi dielom človeka a prírody. Kombinácia podzemného priestoru a solitérnych nadzemných objektov umožňuje prístup do galérie z parku (a naopak) na viacerých miestach ostrova. Umelecké diela sú okrem výstavných priestorov vystavené aj v parku. 

Galéria zahŕňa okrem hlavnej funkcie aj doplnkové spoločenské, stravovacie a voľnočasové funkcie. Kontakt s denným svetlom nie je možný len v nadzemných priestoroch, ale tiež v podzemí, vďaka viacerým svetlíkom tvarujúcim podzemné “labyrintové” priestory . Návrh pracuje s vodným elementom, ktorý obklopuje celú galériu. Napríklad prostredníctvom priehľadov, ktoré umožňujú kontakt s vodou a denným svetlom z podzemných priestorov, kaviarne s presklenou stenou, alebo prostredníctvom vodného prvku na prestrešení vstupného priestoru.

Podklady: Tomáš Rudý

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Rudý

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím