Advertorial

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Rodinný dom “HRCK”, Michalovce

Trochu "iný dom" z východného Slovenska, v obkolesení masovej katalógovej produkcie.
Diela
Red 309.10.2017
69600+33
Rodinný dom “HRCK”, Michalovce
Autori: Ing. arch. Jozef HudákPlocha pozemku: 777,24 m²Zastavaná plocha: 298,84 m² Podlažná plocha: 191,57 m² Návrh: 2012 - 2013Realizácia: 2013 - 2016Adresa: Kamenárska , Michalovce, SlovenskoPublikované: 9. október 2017

Dobrý príklad, najmä v konfrontácii s tým, čo vzniká štandardne okolo nás po celom Slovensku (aj keď by sme privítali jednoznačnejšiu materiálovú striedmosť najmä v interiéri). Dielo predstavujú autori:

Urbanizmus:

Zadaním investora bolo navrhnúť jednopodlažný rodinný dom na parcele novovznikajúcej obytnej štvrte v časti mesta Michalovce. Uchopiť podstatu architektonického konceptu rodinného domu na voľnej ploche novovytvoreného územia, bez regulatívov a priestorových súvislostí, kde boli doposiaľ len polia. Na niekoľkých parcelách v okolí prebiehal striedmy stavebný ruch. Vznikali domy rôznej architektonickej kvality, prevažne katalógové. Dnes je prevažná väčšina parciel zastavaná a dom je svojou architektúrou odlišný od tých ostatných. Je osadený na parcelu tak, aby rešpektoval uličnú čiaru a parcelu člení na tri základné celky - predzáhradku, dom a záhradu.

Foto: Jozef Hudák

Architektúra:

Dom má jednoduchý pôdorys v tvare písmena “L”. Samotná hmota objektu je jednopodlažná, v obytnej časti domu s vyvýšenou asymetrickou strechou. Vstup do domu jasne definuje samotná hmota stavby využívajúca celú šírku parcely. Pasant z ulice vníma jasne čitateľný priestorovo vymedzujúci rám domu, ktorý vytvára horizontálnu bielu líniu na rovinatom pozemku. Za pomyselným vstupným rámom domu sa nachádza privátna záhradná časť  pre jeho obyvateľov. Zo samotnej záhrady vnímame bielu hmotu stavby so stúpajúcou asymetrickou strešnou rovinou.

Foto: Jozef Barinka

Ustúpené časti hmoty sú doplnené o titánzinkový obklad Rheinzink. Z totožného materiálu je vyhotovená aj asymetrická strešná rovina. Exteriérové terasy domu sú obložené drevom, ktoré oživuje monochromatické stvárnenie fasád.

Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka

Objekt je delený na dva základné objemy. Primárnu hmotu domu a sekundárnu hmotu garáže. Vstupom sa dostávame do ”primárnej hmoty”, vstupnej chodby, z ktorej je prístupná technická miestnosť s práčovňou a toaleta. Vstupná chodba umožňuje prepojenie do záhradnej časti a priame napojenie na garáž. Denná zóna domu ponúka jeho obyvateľom obytnú halu s kuchyňou a jedálňou, priamo napojenú na exteriérovú terasu. Využíva taktiež výškové členenie stavby pod asymetrickou strechou, v jej časti je osadená galéria s pracovňou. Na obytnú zónu domu je napojená izba hostí a chodba, ktorou sa dostávame do nočnej zóny domu. Jednotlivé miestnosti sú radené za sebou a každá má možnosť prepojenia s exteriérovou terasou domu. V nočnej zóne domu sa nachádza izba rodičov, kúpeľňa a študentská izba s vlastnou kúpeľňou. Zo študentskej izby je prístup na zadnú terasu domu so zabudovanou výrivkou a saunou.

Pôdorys
Pôdorys Autor: H2A
Pohľad juhozápadný
Pohľad juhozápadnýAutor: H2A
Pohľad severozápadný
Pohľad severozápadnýAutor: H2A

Monochromatický dom necháva vyniknúť zeleni. Dopĺňajú ho čierne rámy zasklenia, titánzinková asymetrická strešná rovina a titánzinkový obklad zapustených hmôt stavby. Tak ako sa dom uzatvára z ulice a bráni pohľadom okoloidúcich, tak sa veľkoryso otvára do átria a záhrady domu. Vytvára samotne fungujúci vnútorný organizmus s priehľadmi do záhrady z celého interiéru domu.

Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka

Interiér domu je takisto biely. Mobiliár obsahuje aj atypické nábytkové prvky. V hlavnej obytnej časti je zabudovaná kuchynská linka. Celý blok má povrchy z bielenej dubovej dyhy. Dyha na kuchynskom ostrove je orechová. Tieto materiály sú použité v celom interiéri domu. Biele povrchy majú aj pracovné plochy, vstavané nábytky a podlahy. Interiér ponúka rôzne svetelné scény, pomocou (prevažne) zabudovaného osvetlenia. Dominantné solitérne svietidlá sú použité v centrálnej dennej časti domu. 

Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka
Foto: Jozef Barinka

Poloha diela

Ing. arch. Jozef Hudák
Vložené
4. október 2017
0
6960
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím