Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Polyfunkčný súbor Panorama City je jedným z najvýznamnejších Bratislavských projektov za posledné roky. Súbor vznikol v novom, rozširujúcom sa centre blízko Dunaja. Od roku 2005 pripravil P - T pre investora do tejto lokality viacero objemových štúdií, ktoré sa nakoniec stali podkladom pre zadanie jednému z najvýznamnejších svetových architektov súčasnosti – Ricardovi Bofillovi z Barcelony. V rokoch 2005 až 2008 tak ako domáci partner kancelárie Ricardo Bofill Taller de Arquitectura spolupracovali na príprave projektovej dokumentácie polyfunkčného súboru Panorama City. Tento návrh zlučoval funkcie administratívy, obchodu, služieb, hotela a bývania, a predstavoval tak plnohodnotný polyfunkčný súbor v polohe rozpínajúceho sa bratislavského mestského centra pozdĺž brehu rieky Dunaj.
Pôvodný návrh Ricarda Bofilla bol vytvorený ešte v roku 2007, teda v predkrízovom období. Zmenám, ktoré následne nastali v realitnom biznise sa musel prispôsobiť celý projekt Panorama City. Nasledovalo výrazné zredukovanie celkového stavebného programu a zredukovanie výšky obytných častí. Z návrhu Bofilla zostala prakticky zachovaná iba najpodstatnejšia časť - dvojica obytných veží s charakteristickým trojuholníkovým pôdorysom. Táto koncepcia dovolila orientovať maximálnu plochu fasád z výhľadom na Dunaj a výrazne obmedzila vzájomné tienenie veží.
Bofill navrhol celosklené štíhle veže, ktoré v evokovali skôr administratívne výškové stavby, preto boli do súčasnej podoby projektu navrhnuté otvorené obytné loggie pre každý byt. Jednotlivé bloky čistých hladkých stien s „vyhryznutými“ objemami loggií využívajú rôzne uhly dopadu slnečných lúčov a vytvárajú tak hru svetla a tieňa. Architektonický výraz obytných veží okrem samotných loggií výrazne ovplyvňujú priebežné biele horizontálne parapetné pásy rozličnej výšky. Sú vyhotovené z tepelnoizolačných výplní na báze pohľadového hliníkového plechu hrúbky 3 mm. V zasklených častiach fasády sa strieda priehľadná plocha s netransparentnou výplňou tepelnoizolačných panelov s predsadeným sivým kaleným sklom. Charakteristické sú najvyššie podlažia, na ktorých dominujú v nárožiach veľké presklené terasy, evokujúce určitú afinitu s architektúrou blízkeho Toweru 115. Výškové obytné budovy sa stali neoddeliteľnou súčasťou panorámy Bratislavy.
Obe fasády orientované na Dunaj sú doplnené o zapustené lodžie. Na hladšej ploche tretej, severnej fasády sú lodžie patriace apartmánom situované pri vertikálne prebiehajúcom páse vetracích žalúzií. Tento pás je výrazným kompozičným prvkom severnej fasády. Za lamelami sa ukrýva technológia chladenia a vyústenie vzduchotechniky veží. V nárožiach sú loggie trojizbových a štvorizbových bytov.
Racionálna a čistá silueta veží je pri bližšom pohľade vyvážená menšou mierkou a precíznym detailom. Popri výrazných vodorovných pásoch sa návštevníkom komplexu Panorama City zaujme aj veľmi čisté farebné riešenie celého diela, keď biela farba prechádza exteriérmi do najmenších detailov.
Podnož je jednoducho a presvedčivo architektonicky stvárnená. Horizontálne línie lamelových parapetov sa striedajú s bezrámovým zasklením. Hromadné garáže, ktoré sú situované na 1. až 4. poschodí sú elegantne integrované a nenarúšajú celistvý výraz fasády.
Dispozičné riešenie
Prízemie zastrešuje obchodné prevádzky, v suteréne a na 1. až 4. poschodí podnože sú hromadné garáže. Hlavné vstupné haly do obytnej časti sú prístupné z Landererovej ulice, z nich je zabezpečený prístup do komunikačných jadier veží so štvoricami rýchlovýťahov.
Byty sa nachádzajú na 5. až 33. poschodí. Sú v pôdoryse rozmiestnené okolo centrálneho komunikačného jadra, pričom atraktívne nárožné polohy využívajú troj a viacizbové byty, medzi nimi sú rozmiestnené dvojizbové byty. Na severnej fasáde sú navrhnuté vždy dvojizbový apartmán a jednoizbové štúdio, medzi ktorými je situovaná technická miestnosť pre chladenie a vzduchotechniku. Vo vnútorných dispozíciách bytov sú pri fasáde rozmiestnené všetky obytné miestnosti, priestory príslušenstva sa nachádzajú pri železobetónovom jadre stavby. V menších jedno a dvojizbových bytoch sú kuchyne riešené ako vnútorné, v ostatných bytoch sú pri fasáde. Pre všetky byty sú ako súčasť príslušenstva navrhnuté na garážových podlažiach uzamykateľné skladovacie priestory. Každý z nich má k dispozícii balkón alebo loggiu.
Trojuholníkový tvar veží umožnuje orientáciu bytov a výhľad na panorámu mesta. Použitie sadrokartónových medzibytových priečok umožňuje do budúcnosti variabilitu a flexibilitu dispozičného riešenia bytov. Jednotlivé byty bude možné nezávisle od nosného systému celej stavby bez problémov zväčšiť alebo zmenšiť podľa meniacich sa životných potrieb majiteľov.
Na 5. až 28. poschodí (6. až 29. N.P.) je 11 bytov - z toho dva apartmány bez zabezpečeného preslnenia.
Na 29. až 32. poschodí (30. až 32. N.P.) sa nachádza 9 bytov - z toho 2 apartmány.
Na najvyšších podlažiach sú tri veľkometrážne byty. Byty majú v rohoch dispozície rozsiahle terasy a krby.
Základné údaje o stavbe:
Veže komplexu Panorama City sa so svojou výškou 112,20 m a 112,60 m stali najvyššími stavbami na Slovensku.
Celková plocha riešeného územia: 14.030,6 m2
Zastavaná plocha prízemia: 6.577,5 m2
Celková úžitková plocha objektu: 112.492,1 m2
Prenajímateľná plocha pre obchod a služby: 3.911,2 m2
Celkový obostavaný priestor stavby: 358.984.0 m3
Celkový počet podlaží: 35, z toho 34 nadzemných
Počet bytov: 606 bytových jednotiek, z toho 56 apartmánov
Počet parkovacích miest v objekte: 932 stojísk, z toho 30 pre invalidov
Predpokladaný max. počet obyvateľov: 1484
Predpokladaný počet zamestnancov: 10
Za podkaldy ďakujeme Jurajovi Hermannovi a za krásne fotografie Monike a Ľubovi Stachovi.